odtwarzacz dvd blueray elektronika

Zasadnicze różnice między Blu-ray a DVD

Blue-ray to technologia, która umożliwia przechowywanie treści w wysokiej rozdzielczości (High Definition). Pojemność dysków wykorzystujących taki rodzaj zapisu jest znacznie wyższa niż tradycyjnych płyt DVD. To sprawia, że Blue-ray jest popularnie wykorzystywany przez wiele firm, którym zależy na archiwizacji dużej ilości danych. Aby korzystać z tej nowoczesnej technologii, niezbędny jest specjalny odtwarzacz.

Czym jest Blue-ray?

Jest to format zapisu cyfrowego, który został zaprojektowany z myślą o przechowywaniu zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości. Jest nazywany następcą płyt DVD, które nie spełniały standardów nowoczesnych ekranów ciekłokrystalicznych o dużych rozmiarach. Podstawową zaletą nośników Blue-ray jest możliwość zapisu obrazu i dźwięku charakteryzujących się doskonałą jakością. Producenci podkreślają, że nie ustępuję one tej, z którą odbiorcy mają do czynienia podczas oglądania filmu w kinie. Specjalista ze sklepu komputerowego ProPCnet wyjaśnia, że sygnał wideo może być wyświetlany w rozdzielczości dochodzącej do 1920×1080 pikseli z przepływnością na poziomie 40 Mb/s (DVD: 720×576 pikseli, około 10 Mb/s). Aby korzystać z filmów i obrazów w tej technologii, trzeba dysponować odpowiednim odtwarzaczem oraz telewizorem lub rzutnikiem wyposażonym w port HDMI.

Różnice między DVD i Blue-ray

Podstawowa różnica dotyczy wspomnianej rozdzielczości. Blue-ray został zaprojektowany tak, aby przesyłać obraz w rozdzielczości 1080P, natomiast większość płyt DVD wykorzystuje rozdzielczość 480P. Takie parametry płyt DVD są powodem, dla którego na szerokoekranowych telewizorach można dotrzeć poszczególne piksele, a obraz jest „ziarnisty”. Stąd, jeśli planujesz zakup sprzętu audiowizualnego z ekranem o dużej przekątnej, odtwarzacz Blue-ray może okazać się koniecznością, by móc cieszyć się doskonałą jakością obrazu.

Kolejnym zagadnieniem jest pojemność nośników. W tym przypadku różnica między DVD a Blue-ray jest spora. Jednowarstwowa płyta DVD pomieści około 2,5 godziny wideo, wersja dwuwarstwowa to mniej więcej 4 godziny filmu. Dysk Blue-ray pozwala na zapisanie nawet 13 godzin standardowego wideo lub ponad 2 godziny filmu nagranego w najwyższej rozdzielczości. Duża pojemność jest uważana za najkorzystniejszą cechę nośników Blue-ray.

Wyżej wymienione parametry wynikają z różnic w konstrukcji poszczególnych nośników. Blue-ray wykorzystuje mniejszą długość fali. W tej technologii wykorzystywana jest wiązka lasera niebiesko-fioletowego o długości 405 nm. W przypadku DVD jest to laser czerwony o dłuższej wiązce światła.

Materiał partnera