Drukarki przemysłowe

W jakich branżach stosuje się drukarki przemysłowe?

Drukarki przemysłowe mogą kojarzyć się przede wszystkim ze znakowaniem produktów, na przykład poprzez tworzenie etykiet czy nadrukowywanie kodów kreskowych, ale prawda jest taka, że mają o wiele szerszy zakres zastosowań. Przekłada się to na to, że wykorzystywane są w przeróżnych branżach, nie tylko przemyśle spożywczym, choć oczywiście głównie związanych z sektorem przemysłowym. Poznaj możliwości drukarek przemysłowych.

Możliwości drukarek przemysłowych

Istnieje wiele różnych rodzajów drukarek przemysłowych. W urządzeniach tych wykorzystuje się różne technologie, by mogły w jak najlepszy sposób pełnić swoje funkcje. Wyróżnić można chociażby systemy laserowe, rozwiązania atramentowe, termiczne, termotransferowe oraz te oparte o technologię spray-mark. Drukarki przemysłowe mogą tworzyć wysokiej jakości nadruki odporne na działanie czynników zewnętrznych (tj. wilgoć, ścieranie, zmiany temperatury i inne) na różnych rodzajach powierzchni: papierze, tworzywach sztucznych, metalu czy szkle.

Najczęściej drukarki przemysłowe wykorzystuje się do drukowania różnego rodzaju kodów, w tym EAN i QR, oraz etykiet zawierających informacje na temat produktu i producenta. Jednak nadruki tworzone przez nowoczesne drukarki przemysłowe mogą być całkiem zindywidualizowane. Umożliwiają one, oprócz nadruku podstawowych znaków umożliwiających kodowanie i serializację, druk unikalnych grafik, w tym np. logotypów firm.

Zastosowanie drukarek przemysłowych

Ze względu na swoje różnorodne możliwości drukarki przemysłowe wykorzystywane są nie tylko do etykietowania opakowań, ale także np. do znakowania części samochodowych w branży motoryzacyjnej czy wyrobów MDF w branży meblarskiej. Wśród branż związanych z produkcją drukarki przemysłowe najczęściej wykorzystuje się w:

  • branży spożywczej,
  • branży chemicznej (w tym farmaceutycznej i kosmetycznej),
  • branży motoryzacyjnej,
  • branży elektrycznej i elektronicznej,
  • branży tytoniowej,
  • branży meblarskiej,
  • branży budowlanej.

Drukarki przemysłowe ze względu na swoje szerokie możliwości stosowane są także poza sektorem przemysłowym. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie ważna jest logistyka, dystrybucja i magazynowanie. To sprawia, że stają się przydatne w branży transportowej i kurierskiej czy nawet w administracji publicznej.

Jak wybrać właściwą drukarkę przemysłową?

Właściwy wybór drukarki przemysłowej może okazać się trudny ze względu na ilość dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalistów i doradców zatrudnionych u zaufanego i cenionego producenta przemysłowych systemów znakowania, takiego jak firma Rea Jet. Drukarki przemysłowe muszą cechować się niezawodnością podczas pracy, co może zapewnić wyłącznie najlepszy producent.

Materiał partnera