Tusz do drukarki

Tusze HP – czy są tak wydajne i niezawodne, jak twierdzi producent?

Masz atramentową drukarkę HP i właśnie naszedł czas na wymianę tuszu? Warto dobrze przygotować się do tej operacji, gdyż ceny oryginalnych tuszów są albo drogie, albo tzw. ”startowe” z minimalną ilością atramentu. Tak jak wszyscy producenci drukarek, również HP próbuje zarabiać na drogich materiałach eksploatacyjnych. Oficjalna narracja brzmi oczywiście zupełnie inaczej – oryginalne kartridże mają zapewniać bezpieczeństwo drukarki i najwyższą jakość wydruków.

Oryginalne tusze HP

Wysoka jakość oryginalnych tuszów HP jest kwestią bezdyskusyjną. Kartridż przygotowany z myślą o konkretnym urządzeniu przez jego producenta zapewnia idealną kompatybilność i pozwala na osiąganie niezmiennie wysokiej jakości wydruku. Niestety, jeśli chodzi o wydajność oryginalnych tuszów, nie należy bezwarunkowo ufać medialnym zapewnieniom producenta i sprawdzić wydajność tuszów, które są dostępne.

Na stronach internetowych oraz  na opakowaniu każdego tuszu do drukarki znajduje się informacja o przybliżonej wydajności. Wydajność tuszu szacowana jest zgodnie z obowiązującym standardem ISO 24711. Nie każdy użytkownik zdaje sobie sprawę z założeń testów wydajności, jakim poddawane są tusze. A to bardzo ciekawe. Wydajność liczona jest dla stron zadrukowywanych w 5%. Tymczasem w ten sposób nie drukuje prawie nikt. Przy standardowym dokumencie tekstowym sporządzonym czcionką 12 strona zadrukowywana może przekraczać 5%. Wniosek? Tusz skończy się nawet 3 razy szybciej niż można się było tego spodziewać. Dlatego warto zwracać uwagę na wydajności i pojemności tuszów do drukarek – wyjaśnia ekspert z portalu toner-drukarki.pl.

Wydajność szacowana dla 5% gęstości zadruku niesie ze sobą bardzo dużą pułapkę, jeśli chodzi o drukowanie zdjęć, zwłaszcza kolorowych. Osoby, które drukują duże ilości grafik, często decydują się na zakup bardziej wydajnych tuszów XL. Czy to się opłaca? Sprawdźmy na przykładzie kolorowego tuszu HP 301XL. Na opakowaniu znajduje się informacja, że atramentu starczy na 330 stron. Tymczasem z opublikowanego w sieci testu użytkownika popularnej, wielofunkcyjnej drukarki HP DeskJet 3050 wynika, że tusz skończył się po zaledwie 80 stronach.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Np. o tym, że w swoich testach tuszów producent nie bierze pod uwagę zużycia atramentu podczas rozruchu drukarki po włożeniu nowego kartridża. A także o tym, że kupując nową drukarkę z oryginalnym tuszem, możemy dostać tzw. tusz startowy o bardzo małej pojemności. Każde czyszczenie drukarki przy użyciu oferowanych narzędzi w panelu sterowania powoduje szybsze zużycie atramentu.

Zamienniki do drukarek HP

Wpływy ze sprzedaży tuszów są bardzo ważnym składnikiem przychodów producenta drukarek. Istotnym do tego stopnia, że swego czasu HP wypuszczało aktualizacje oprogramowania, które uniemożliwiały poprawne działanie zamienników. Bunt użytkowników drukarek zaowocował wyjaśnieniami, że działania te wynikały jedynie z troski o sprzęt, który klienci mają już w użytkowaniu, a ostatecznie zmianą taktyki. Krok słuszny, tym bardziej że obejście utrudnień zaserwowanych przez producenta wymagało niewielkich zmian w ustawieniach drukarki.

Czy zamienniki do drukarek HP są gorsze? Absolutnie nie. Postęp technologiczny w branży sprawił, że zamienniki w niczym nie ustępują oryginalnym tuszom. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do czynienia z dobrym producentem. Do takich należy zaliczyć JetWord; stosowanie tych zamienników nie narusza zasad gwarancji na urządzenie, zapewnia doskonałą jakość wydruku i oszczędność. Potrzebujesz dowodów? Oto i one. Za oryginalny tusz HP 301XL Color o pojemności 6 ml zapłacisz ok. 130 zł. Tymczasem zamiennik do HP 301XL o pojemności 21 ml od JetWord kosztuje niecałe 60 zł.  

Materiał partnera