Technika grzewcza. Przegląd rozwiązań

Ciągłe dążenie do jak najbardziej wydajnych, ekonomicznych i przyjaznych środowisku rozwiązań grzewczych sprawia, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele możliwości, spośród których niekiedy trudno wybrać sposób ogrzewania najlepszy w danym zastosowaniu. Przyjrzyjmy się bliżej różnym propozycjom z zakresu techniki grzewczej i ich charakterystykom.

Projektowanie i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla budynków mieszkalnych oraz użytkowych to zadanie bardzo odpowiedzialne. Ponieważ wybór najlepszych rozwiązań wymaga uwzględnienia wielu czynników, podejmując decyzję warto poradzić się specjalisty. Na początek spróbujmy przybliżyć charakterystyki i sposób działania różnych systemów grzewczych.

Systemy centralnego ogrzewania pozwalają dostarczać energię cieplną za pomocą gorącej wody do elementów grzejnych, zlokalizowanych w poszczególnych pomieszczeniach budynku.  Sercem instalacji centralnego ogrzewania są więc urządzenia, które pozwalają na podgrzanie wody do odpowiedniej temperatury – wyjaśnia nasz rozmówca z  firmy Metalik.

Systemy z kotłem centralnego ogrzewania

Tradycyjne systemy grzewcze wykorzystują mechanizm ogrzewania spalinowego. Podczas spalania paliw kopalnych powstaje energia cieplna, która przekazywana  jest do krążącego w obiegu nośnika, czyli wody. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kotły spalinowe najczęściej zasilane są paliwami kopalnymi, w tym węglem, gazem i olejem.

Spalanie paliw kopalnych wiąże się z wysoką emisją szkodliwych dla środowiska gazów i koniecznością ponoszenia dość wysokich kosztów. Co więcej, paliwa te należą do źródeł nieodnawialnych, w związku z czym z czasem ulegną one wyczerpaniu. Dlatego coraz częściej w nowym budownictwie spotykamy kotły na biomasę opalane granulatem drzewnym, czyli tzw. pelletem.

Alternatywne techniki grzewcze

Korzystanie z kotłów na pellet pozwala ograniczyć koszty eksploatacji systemu centralnego ogrzewania, jest znacznie łatwiejsze niż ogrzewanie domu węglem, a dodatkowo w mniejszym stopniu obciąża środowisko. Jednak mając na uwadze ekologię, warto rozważyć wybór systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła. W systemach centralnego ogrzewania zasilanych pompą ciepła obieg energii odbywa się w kierunku przeciwnym do naturalnego. Urządzenie pozwala w sprytny sposób wykorzystać energię słoneczną, magazynowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Choć montaż takiego systemu jest zdecydowanie droższy, niż zwykłego kotła, zaletą są znacznie niższe koszty eksploatacyjne.

Jeszcze bardziej ekologicznym rozwiązaniem są systemy solarne, czyli panele fotowoltaiczne. Kolektory słoneczne wykorzystywane są przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej. Ponieważ ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych, zwykle stosowane są jako uzupełnienie systemów z instalacjami niskotemperaturowymi.

Materiał partnera