Taryfy dzienne i nocne – kiedy prąd jest tańszy?

Prąd jako produkt pierwszej potrzeby oprócz wielu zalet ma też jedną bardzo istotną wadę. Jest dostępny jedynie z „gniazdka” sieci elektrycznej.

Nie ma możliwości pobrania taniego prądu na zapas, zmagazynowania i przechowania oraz wykorzystania przez odbiorców zgodnie z zapotrzebowaniem. Elektrownie w zdecydowanej większości pracują w ruchu ciągłym, prąd w sieci energetycznej płynie bez przerwy. Dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, zależnie od pory dnia, wykazuje znaczne wahania. Aby zachęcić odbiorców do większego poboru mocy w godzinach poza szczytowych wprowadzono taryfy zmienne obowiązujące zależnie od pory doby. Czynnikami wpływającymi na rodzaj taryfy jest poziom napięcia i mocy umownej.

Zmienne taryfy energetyczne dla odbiorców indywidualnych

Zdecydowana większość gospodarstw domowych korzysta z jednostrefowej taryfy ze stałą ceną prądu. Rozliczenie jednostrefowe charakteryzuje się stałą cena prądu, w każdej godzinie doby i w każdym dniu tygodnia. Jest to taryfa G11. Oprócz gospodarstw domowych korzystają z niej: akademiki, klasztory, domy dziecka, hospicja, pensjonaty, pobierające moc do 40 kW.  Druga popularną taryfą jest G12 charakteryzująca się podziałem doby na dwie strefy czasowe, a cena prądu zależy od pory doby. W godzinach od 22:00 do 6:00 i 13:00 do 15:00 płacimy mniej za tani prąd. W godzinach szczytowych od 6:00 do 13:00 i 15:00 do 22:00 cena prądu jest większa. U niektórych sprzedawców strefy czasowe są przesunięte. W tej grupie taryfowej jest też taryfa weekendowa G12w, w której niższa opłata obowiązuje w weekendy i dni świąteczne. Użytkownicy taniego prądu taryf G12 i G12w to osoby korzystające z prądu do celów grzewczych oraz ww. instytucje podłączone do sieci niskiego napięcia. Przed wyborem taryfy dwustrefowej warto sprawdzić dobowy rozkład zużycia prądu i przeliczyć opłacalność zmiany taryfy. Największą wygodę użytkowania zapewnia płaska taryfa jednostrefowa G11.

Zmienne taryfy energetyczne dla odbiorców biznesowych

Odbiorcy instytucjonalni zależni od poziomu przyłączonego napięcia zaliczani są do trzech grup taryfowych. Najprostszy podział na grupy, wynika z poziomu napięcia sieci, z której prąd jest dostarczany odbiorcom. Taryfa C to dostarczane niskie napięcie, taryfa B to dostarczane średnie napięcie oraz taryfa A to dostarczane wysokie napięcie. W poszczególnych grupach możliwy jest podział na taryfy jednostrefowe, dwustrefowe, trójstrefowe i czterostrefowe. Odbiorcy instytucjonalni pracujący w zmiennym cyklu dobowym mają do wyboru kilkadziesiąt taryf wielostrefowych co umożliwia im dopasowanie taryfy do indywidualnych potrzeb firmowych. To właśnie dla nich najbardziej opłacalne są taryfy wielostrefowe. Należy dodać, że dobowy podział na strefy czasowe nie jest jedynym kryterium podziału. Przy wyborze najlepiej dopasowanej do potrzeb klienta biznesowego oferty dobrze jest zwrócić się o pomoc do solidnej firmy specjalizującej się w sprzedaży prądu. W Po Prostu Energia klient biznesowy znajdzie dedykowane oferty na prąd dla firm, które pomogą mu zaoszczędzić na prądzie.

Materiał partnera