Szczoteczka soniczna. Zakup wart rozważenia?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to przede wszystkim sposób na utrzymanie zdrowia zębów i dziąseł, ale też oczywiście ważny element pielęgnacji urody. O tym, że zęby należy dokładnie szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, wiedzą już nawet dzieci. Jednak to, w jaki sposób robić to skutecznie i bezpiecznie, nie jest już tak szeroko dostępną wiedzą. Tymczasem zęby powinniśmy myć nie tylko często, ale też uważnie.

Zdrowe zęby i dziąsła

Mycie zębów nie należy do największych przyjemności. Właśnie dlatego dzieci tak trudno przekonać do regularnego sięgania po szczoteczkę. Co więcej, nawet dorośli zwykle myją zęby nieuważnie i w pośpiechu. Niestety, zbyt mocne szczotkowanie, zamiast poświęcenia na tę czynność nieco dłuższej chwili wcale nie sprzyja naszemu uzębieniu.

Osoby, które wciąż korzystają z tradycyjnych szczoteczek manualnych coraz częściej borykają się nie z próchnicą, ale z nadwrażliwością i podrażnieniami dziąseł. Na taki stan rzeczy wpływa właśnie wspomniany pośpiech i zbyt mocne dociskanie szczoteczki. Dużym ułatwieniem, które ułatwia higienę jamy ustnej i zwiększa bezpieczeństwo tych zabiegów, jest wykorzystanie elektrycznej szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna – co to takiego?

Soniczne szczoteczki do mycia zębów przypominają doskonale znane nam szczoteczki elektryczne. Tak jak one zasilane są akumulatorami, które wprawiają główkę w ruch. W przeciwieństwie do klasycznych szczoteczek elektrycznych, urządzenia soniczne nie posiadają obrotowej główki, ale podłużną końcówkę.

Główka szczoteczki sonicznej nie obraca się, ale pulsuje. Takie rozwiązanie pozwala zapobiegać podrażnieniom dziąseł, które często towarzyszą używaniu szczoteczek elektrycznych. Pulsacyjny ruch główki umożliwia skuteczne wymiatanie płytki nazębnej, ale bez mechanicznego podrażniania miękkich tkanek przyzębia – opowiada nasz rozmówca z firmy REGMAG.

Co ważne, na płytkę oddziałuje nie tylko włosie główki szczoteczki. Jej działanie wspierane jest falami dźwiękowymi, które emituje umieszczony w rączce generator. Choć niesłyszalne dla ucha, dźwięki o odpowiednim natężeniu docierają w najgłębsze zakamarki przestrzeni międzyzębowych. Bardzo wysoka częstotliwość fal dźwiękowych nadaje im działanie bakteriobójcze, dzięki czemu każde mycie zębów taką szczoteczką ma skuteczność zbliżoną do profesjonalnego zabiegu higienizacyjnego w gabinecie stomatologicznym.

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

Zakup szczoteczki sonicznej to niewątpliwie dobry pomysł dla osób, którym zależy na jak najdokładniejszym czyszczeniu zębów na co dzień. Jednoczesne drgania i wibracje główki pozwalają bardzo dobrze oczyścić wszystkie powierzchnie zębów oraz przestrzenie międzyzębowe. Co ważne, dzięki falom dźwiękowym szczoteczka soniczna jak żadna inna jest zdolna do rozbijania płytki nazębnej.

Olbrzymią zaletą takich nowoczesnych szczoteczek elektrycznych jest możliwość wyboru trybu pracy. W zależności od potrzeb i wrażliwości zębów oraz dziąseł, użytkownik może używać programu standardowego, delikatnego lub wybielającego. Poszczególne tryby pracy różnią się intensywnością drgań szczoteczki, co pozwala na dopasowanie jej do potrzeb danego użytkownika.

Podobnie jak w przypadku zwykłych szczoteczek elektrycznych, również urządzenia soniczne posiadają wymienne główki. Końcówki do szczoteczek do zębów tego typu są niedrogie, a ich łatwa wymiana sprawia, że z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina.

Na koniec warto wspomnieć również o wygodnym zasilaniu szczoteczek sonicznych. Na rynku dostępne są modele zasilane bateryjnie, jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się modele z wbudowanym akumulatorem. Szczoteczki Sarmocare z akumulatorem Li-on ładują się bardzo szybko, a czas pracy na jednym ładowaniu wynosi nawet 30 dni.

Materiał partnera