spawanie swiatlowodow

Spawanie światłowodów. Jak przebiega proces łączenia sieci światłowodowych?

Światłowód to kabel o trójwarstwowej budowie. Jego wnętrze wypełnia włókno szklane, a je z kolei otacza specjalna osłona. Tego typu infrastruktura jest głównie wykorzystywana do przesyłu informacji – najpopularniejsze są sieci światłowodowe doprowadzające internet do nieruchomości. Aby instalacje działały prawidłowo, konieczne jest właściwe połączenie przewodów. Jak przebiega spawanie światłowodów? Wyjaśniamy.

Spawanie światłowodów – najważniejsze informacje

Spawanie światłowodów to metoda ich połączenia pozwalająca uzyskać płynny przepływ danych. Dzięki temu jest możliwe wykonanie połączeń kabla bez konieczności użycia dodatkowych akcesoriów. Ogromnym plusem tej techniki jest znaczne zminimalizowanie ryzyka rozerwania złącza, a w efekcie uszkodzenia instalacji. Jest to ważne, gdyż kable światłowodowe są kładzione w ziemi – wszelkie uszkodzenia wymagają znalezienia miejsca awarii, ale też przeprowadzenia wymiany infrastruktury na nową.

Spawanie światłowodów odbywa się przy użyciu spawarki światłowodowej. Przed połączeniem dwóch elementów konieczne jest usunięcie warstwy ochronnej kabla oraz dokładne jego wyczyszczenie. Prawidłowe przeprowadzenie wspomnianych czynności jest niezwykle ważne, gdyż uzależnia efekt spawania. Po odpowiednim dopasowaniu końców włókna są umieszczane w spawarce. Następnie po wykonaniu łączenia na miejsce to należy nałożyć osłonkę termokurczliwą i całość umieścić w piecyku urządzenia. Co ważne – dopiero po ostygnięciu spaw może zostać umieszczony w kasecie i mogą zostać ułożone zapasy włókien. Chcąc zyskać pewność, że wspomniane czynności zostały wykonane prawidłowo, należy przeprowadzić pomiar reflektometryczny kabla.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak już wspomniano, łączenie światłowodów odbywa się przy wykorzystaniu spawarki światłowodowej. Jest to urządzenie, które pozwala na wykonanie trwałych i profesjonalnych łączeń. Producenci oferują szeroki wybór modeli – różnią się one między sobą wykorzystywaną technologią, ale też jakością. Część z nich umożliwia zadanie odpowiedniej temperatury czy czasu spawania, ale są też wersje umożliwiające indywidualne ustawienie parametrów.

Warto również wyjaśnić, że wykonanie pomiaru reflektometrycznego kabla jest kluczowe, gdyż pozwala określić sprawność i efektywność działania sieci światłowodowej

wyjaśnia ekspert z firmy BOKA-TECH. Dodaje, że w procesie łączenia może dojść do znacznych strat. Wspomniane pomiary pozwalają określić ich skalę, ale też prawidłowość łączenia. W efekcie jeszcze przed zakopaniem kabla specjaliści wiedzą, czy instalacja będzie działać prawidłowo, a jeśli nie, to, że muszą poprawić jakość spawu.

Materiał partnera