Plotery

Rola i znaczenie głowicy solwentowej

Billboardy, wielkoformatowe reklamy, banery, plakaty – nie mogłyby powstać, gdyby nie praca głowicy solwentowej, która jest jednym z najważniejszych komponentów ploterów solwentowych. Plotery tego typu to wynalazek XXI wieku, a więc i głowice drukujące będące ich częścią funkcjonują na rynku od niedawna. Jaka jest ich rola w procesie druku i na jakie parametry wydruków mają wpływ?

Kilka słów o druku solwentowym

Solvent to z angielskiego rozpuszczalnik, a druk solwentowy, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na pigmentowych atramentach solwentowych, których podstawą są organiczne rozpuszczalniki. Alternatywą pozostaje tradycyjny atrament wodny, jednak nie jest on tak odporny na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne jak wydruki solwentowe. Te ostatnie charakteryzują się niższą precyzją wykonania wydruku, jednak nie ma to większego znaczenia, ponieważ zwykle są oglądane z dużej odległości.

Powodem, dla którego druk solwentowy błyskawicznie zdobył popularność, jest właśnie jego odporność na promieniowanie UV, wodę, mechaniczne zadrapania i ścieranie, a także możliwość zadrukowywania podłoży niemal każdego rodzaju. Druk tego typu stosuje się głównie do wielkich formatów umieszczanych na zewnątrz, a jego trwałość wynosi od dwóch do pięciu lat – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Print Is Easy.

Zadania głowicy drukującej

Druk solwentowy nie byłby możliwy bez specjalnych maszyn, czyli ploterów solwentowych, umożliwiających realizację nawet najbardziej wymagających projektów. Sercem każdego plotera jest głowica drukująca, która odpowiada bezpośrednio za jakość wydruku. Jej zadaniem jest nakładanie atramentu na podłoże, co wymaga ogromnej dokładności działania.

Głowica ściśle współpracuje z filtrami, zwanymi damperami, taśmami sygnałowymi, pompką i gumową przyssawką (cap top). Od jakości i sprawności wszystkich tych elementów zależy końcowy efekt pracy głowicy, czyli precyzyjnie nałożony atrament i wydruk na najwyższym poziomie.

Kiedy trzeba wymienić głowicę solwentową?

Głowica solwentowa jest podzespołem eksploatacyjnym, który w miarę użytkowania ulega naturalnemu zużyciu i co pewien czas trzeba wymienić ją na nową. By przedłużyć okres eksploatacji głowicy, która jest delikatnym urządzeniem, trzeba o nią dbać – regularnie czyścić i stosować wyłącznie sprawdzone atramenty i tusze wysokiej jakości.

Gdy głowica drukująca jest wyeksploatowana, nie działa dobrze, co natychmiast odbija się na jakości drukowanych obrazów. Gorsza rozdzielczość, rozmazany tusz, nierównomierne rozłożenie barwników to sygnały, że czas pomyśleć o wymianie tego elementu.

Materiał partnera