Rodzaje akcesoriów do ochrony słuchu w miejscach pracy

Ucho, w odróżnieniu od oka, nie chroni się samo przed hałasem. W przypadku oczu, w sytuacjach zagrożenia, podświadomie i dosłownie w ułamku sekundy zamykamy powieki. Niestety nie mamy możliwości zrobić tego samego z uszami. Regularna ekspozycja na hałas w miejscu pracy może zaś negatywnie wpływać na nasz słuch, a nawet doprowadzić do jego utraty. Stąd należy stosować specjalne ochronniki słuchu.

Nadmierny hałas w miejscu pracy

Nadmierny hałas w miejscu pracy szkodzi słuchowi. Warto jednak wiedzieć, iż zbyt wysokie decybele negatywnie wpływają również na inne części naszych ciał. Jak to możliwe?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy AMW Odzież Robocza w Łodzi, która specjalizuje się w sprzedaży odzieży roboczej oraz różnego rodzaju akcesoriów do ochrony głowy:

Każdy nadmierny hałas nasz organizm odbiera jako stresor. Wówczas całe ciało wchodzi w stan gotowości. To zaś prowadzi do uwalniania hormonów stresu, przyspieszenia bicia serca i oddechu oraz podwyższenia ciśnienia krwi. Ponadto regularna ekspozycja na nadmierny hałas przyczynia się do powstawania problemów z koncentracją, pogorszenia sprawności umysłowej, problemów ze snem oraz nadciśnieniem. W efekcie może nawet doprowadzić do powstania chorób układu krążenia.

Jak widać konsekwencje pracy w nadmiernym hałasie są bardzo poważne i mogą być nieodwracalne. Dlatego tak istotne jest, aby stosować odpowiednią ochronę słuchu. Próg bólu wynosi około 120 dB, jednakże negatywny wpływ na nasz słuch mają hałasy sięgające już poziomu, który przekracza 80 dB. Warto wiedzieć, że już takie sprzęty jak kosiarka czy piła tarczowa generują hałas na poziomie 110 dB.

Ochronniki słuchu

Aby zatem uniknąć ubytku słuchu, należy stosować odpowiednie ochronniki słuchu. Ochronniki słuchu to specjalistyczne produkty, które w skuteczny sposób zmniejszają natężenie hałasu, docierającego do naszego kanału słuchowego. Zabezpieczają ten delikatny narząd przed wszelkimi możliwymi uszkodzeniami. Chronią także przed konsekwencjami, jakie one mogą wywołać. A mianowicie – przed szumami usznymi, pogorszeniem słuchu, a w skrajnych wypadkach, jak już wcześniej wspominaliśmy, utratą słuchu.

Pośród dostępnych na rynku ochronników warto zaopatrzyć się więc w nauszniki przeciwhałasowe, zatyczki do uszu oraz wkładki przeciwhałasowe.

Wygodne i praktyczne nauszniki to te w wersji składanej z czaszami z ABS. Podwójny, plastikowy pałąk z regulacją wysokości, gwarantuje bowiem odpowiednie bezpieczeństwo podczas pracy, nawet w ruchu. Wyściełane pianką syntetyczną poduszeczki zapewniają zaś wysoki komfort użytkowania.

Zatyczki do uszu, w zależności od potrzeb, dostępne są w wersji jednorazowej i osobno bądź na kabłąku. Jednorazowe zatyczki do uszu zazwyczaj produkowane są z pianki poliuretanowej bądź gumy termoplastycznej.

Wkładki przeciwhałasowe, podobnie jak zatyczki, występują w dwóch wariantach. Dużą popularnością cieszą się wkładki jednorazowego użytku z pianki poliuretanowej, wyposażone w plastikowy sznurek oraz detektor. Pośród wkładek przeciwhałasowych, wielokrotnego użytku zaś, często wykorzystywane są te, wykonane z tworzywa termoplastycznego oraz połączone nylonowym sznurkiem.

Ochronniki słuchu, z uwagi na swoje przeznaczenie, produkowane są z surowców o najwyższej jakości. Ponadto muszą się one wyróżniać prostym oraz higienicznym użytkowaniem.

Dzięki odpowiednio dobranym ochronnikom słuchu, praca – nawet w najgłośniejszym otoczeniu – może przebiegać w bezproblemowy oraz komfortowy sposób.

Materiał partnera