Rodzaje agregatów prądotwórczych       

Agregat prądotwórczy samodzielnie wytwarza energię elektryczną, przez co sprawdza się do zasilania różnorakich urządzeń. Zależnie od rodzaju może służyć m.in. w domu, na placu budowy, w ogrodzie i wielu, innych miejscach. Jakie rodzaje agregatów są dostępne na rynku? Dowiedz się więcej, kiedy sprawdzi się agregat przenośny, a kiedy stacjonarny oraz czy lepiej wybrać urządzenie na akumulator, czy z silnikiem spalinowym.

Jakie podstawowe rodzaje agregatów prądotwórczych można spotkać na rynku?

Oferta producentów agregatów prądotwórczych jest bogata, dlatego warto zastanowić się, jaki konkretnie rodzaj sprzętu wybrać. Na początku warto określić, jakie urządzenia będą zasilane agregatem. Aby parametry prądu, czyli częstotliwość i napięcie były stabilne, warto pamiętać, że:

  • odbiorniki indukcyjne sprawdzą się w zasilaniu silników elektrycznych jedno- i trójfazowych, transformatorów i elektronarzędzi,
  • odbiorniki rezystancyjne będą najlepsze dla sprzętów AGD i RTV oraz oświetlenia,
  • a odbiorniki nieliniowe w zasilaniu sprzętu komputerowego i zasilaczy UPS.

Inny podział rozróżnia agregaty prądotwórcze na jednofazowe i trójfazowe. Agregaty jednofazowe są tańsze, jednak pracują krócej, gdyż można nimi zasilić tylko urządzenia z jedną fazą. Z kolei agregaty trójfazowe, jak nazwa wskazuje, służą do podłączania odbiorników trójfazowych (ich moc podzielona jest na trzy fazy). Wybór agregatów jedno- i trójfazowych musi być dopasowany do ich przeznaczenia. Ponadto, agregaty prądotwórcze można podzielić także ze względu na mechanizm sterowania. Na rynku są dostępne urządzenia z rozruchem ręcznym (włącza się je przy użyciu linki rewersyjnej), jak i automatycznym (uruchamia się je kluczykiem bądź poprzez panel sterowania).

Jakie rodzaje agregatów wyróżnia się biorąc pod uwagę konstrukcję i zasilanie?

Agregaty prądotwórcze można podzielić także ze względu na ich konstrukcję. Wyróżnia się urządzenia stacjonarne i przenośne – objaśnia specjalista z wypożyczalni sprzętów Ramirent ze Szczecina.

Pierwsze z nich wybierane są zazwyczaj wszędzie tam, gdzie agregat ma być stałym źródłem prądu, dlatego też często znajdują zastosowanie np. na placu budowy. Z kolei te w wersji przenośnej świetnie sprawdzają się np. na imprezach masowych, w domkach kempingowych itp. To również idealne rozwiązanie, gdy nastąpi chwilowa przerwa w dostawie prądu. Agregaty prądotwórcze można także podzielić na różne rodzaje ze względu na sposób zasilania. Do najtańszych urządzeń zalicza się te z akumulatorem, jednak należy pamiętać, że ich wydajność jest niższa. Innym rozwiązaniem są agregaty z silnikiem spalinowym. Dzięki zbiornikowi paliwa mogą pracować stale nawet przez kilka godzin (akumulatorowe tylko kilkadziesiąt minut). Warto jednak pamiętać, aby nie korzystać z nich w pomieszczeniach.

Materiał partnera