Rodzaje agregatów prądotwórczych

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Energia elektryczna jest czynnikiem niezbędnym do sprawnego działania niezliczonych urządzeń. Jednak nie zawsze można ją pobrać z sieci – dzieje się tak między innymi wtedy, gdy sieć uległa awarii, bądź dystans potrzebny żeby się do niej podłączyć jest zbyt duży. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest agregat prądotwórczy. Na rynku znajdziemy kilka typów tych urządzeń – co warto o nich wiedzieć?

Jedna faza i trzy fazy

Głównym kryterium podziału agregatów prądotwórczych jest ich fazowość – wyróżnia się agregaty jedno- i trójfazowe. Różnica tkwi w budowie prądnicy agregatu. W prądnicach każdego typu znajduje się tzw. stojan i wirnik – oba te elementy są uzwojone. W agregatach jednofazowych stojan posiada jedno uzwojenie, analogicznie w agregatach trójfazowych występują trzy uzwojenia. Ma to wpływ na napięcie generowanego przez urządzenie prądu – w agregatach jednofazowych wynosi ono od 1 do 230 V, zaś w trójfazowych od 3 do 400 V. Agregaty jednofazowe znajdują zastosowanie w zasilaniu między innymi elektronarzędzi, sprzętu elektronicznego, silników jednofazowych, ogrzewania elektrycznego oraz urządzeń gospodarstwa domowego – słowem wszystkich urządzeń, które mogą być podłączone do domowej sieci elektrycznej. Agregaty trójfazowe wykorzystywane są w zasilaniu silników trójfazowych, ogrzewania elektrycznego o dużej mocy oraz zaawansowanych elektronarzędzi. Szeroki wybór agregatów znajdziemy w ofercie firmy Marax.

Konstrukcja agregatu

Kolejną kwestią przy podziale agregatów prądotwórczych jest ich konstrukcja – stacjonarna bądź przenośna. Agregaty stacjonarne to urządzenia o wielkiej mocy, służące między innymi do zasilania całych obiektów w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej, spotyka się je również na pokładach statków. Agregaty przenośne to poręczne urządzenia, które wykorzystuje się przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych, m.in. w domach. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie pracy instalacji domowych (np. alarmu, ogrzewania) na czas usuwania problemu z dostawami energii z sieci.

Źródło energii i rozruch

Żeby wytworzyć prąd elektryczny, agregat sam potrzebuje energii. Niektóre urządzenia pobierają ją ze specjalnych akumulatorów – inne zasilane są paliwami, np. benzyną, ropą bądź gazem. Te pierwsze są bardzo tanie, poręczne i bezpieczne, można je stosować we wnętrzach – niestety odznaczając się również bardzo niskimi osiągami. Agregaty na paliwa dostarczają dużo więcej energii, można nimi zasilić wiele urządzeń – są jednak głośne, a przy pracy generują spaliny, należy je więc trzymać poza zamkniętymi pomieszczeniami. Agregaty akumulatorowe uruchamiane są zwykle przy pomocy przycisków lub panelu sterowania, podczas gdy spalinowe potrzebują ręcznego rozruchu silnika, do napędzania prądnicy.

Materiał partnera