Strażak z radiotelefonem

Radiotelefony jako podstawowe narzędzie komunikacji strażaków

Narzędzia do komunikacji wśród strażaków powinny nie tylko umożliwiać łatwe porozumiewanie się między oddziałami. Muszą być również niezwykle wytrzymałe na pracę w trudnych warunkach. Podczas akcji urządzenie narażone jest m.in. na wysokie temperatury, kontakt z wodą, uszkodzenia mechaniczne, pył itp. Radiotelefony HYT i Motorola należą do sprzętów łączności, które są najczęściej wykorzystywane w pracy straży pożarnej.

Czym powinny się wyróżniać radiotelefony strażackie?

Komunikacja w pracy zespołowej to podstawa – jest to istotne, zwłaszcza gdy mowa o akcjach ratowniczych, od których może zależeć ludzkie zdrowie i życie. Dzięki sprawnemu porozumiewaniu się możliwe jest szybsze podjęcie konkretnego działania, a jak wiadomo, czas ma bardzo duże znaczenie w przypadku straży pożarnej. Wobec tego sprzęt łączności musi wykazywać się niezawodnością w każdej sytuacji. Najważniejszym kryterium jest wytrzymałość radiotelefonów. Urządzenia powinny charakteryzować się:

  • odpornością na skrajne temperatury,
  • wysokim stopniem szczelności na ciecz i pyły,
  • obudową chroniącą przed upadkami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi,
  • trwałością akumulatora.

Równie istotne jest to, aby komunikacja zachodziła bez zakłóceń. W związku z tym dobrze aby radiotelefony miały wbudowane głośniki o wysokiej mocy, które zapewnią doskonałą słyszalność i wysoką jakość dźwięku. Co więcej, sprzęt łączności powinien rozróżniać sygnały analogowe i cyfrowe.

Dodatkowe funkcje w radiotelefonach

Radiotelefony dla służb państwowych powinny spełniać nie tylko podstawowe wymagania. Pomocne podczas pracy mogą okazać się dodatkowe funkcje. Przykładem może być zintegrowany system GPS, który na akcjach ratowniczych pozwala zlokalizować strażaków z danego oddziału. Inne urozmaicenia to m.in. przycisk alarmowy, możliwość grupowania kanałów czy głosowa informacja o wybranym kanale.

Za najbardziej przystosowany sprzęt łączności dla oddziałów straży pożarnej uznaje się radiotelefony HYT i Motorola. Wiele modeli od tych producentów można znaleźć w profesjonalnych sklepach ze sprzętem strażackim, w tym na stronie internetowej Sprzęt-Poż – z podziałem na radiotelefony nasobne oraz przewoźne do stacji bazowych.

Materiał partnera