tasma-led

Profile aluminiowe do taśm LED. Zasady doboru

Wybór odpowiedniego profilu aluminiowego do taśmy LED powinien przede wszystkim uwzględniać sposób oświetlenia. Światło może padać pod siebie lub pod skosem. Inne będzie zamontowanie ledów w rogu szafki niż umieszczenie ich w ścianie. Szerokie profile dodatkowo umożliwiają zamontowanie kilku taśm. Natomiast zastosowanie mlecznej osłonki sprawi, że cała powierzchnia światła stanie się jednolita.

Gdzie się je montuje?

Profile aluminiowe przeznaczone do taśm LED pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim umożliwiają podświetlanie różnych powierzchni. Służą także do odprowadzania ciepła z pasów ledowych. Ponadto zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ekspert z salonu Koloreno w Krzęcinie dodaje:

Najczęściej używa się ich w meblach kuchennych, szafach w garderobie lub łazience. Bardzo dobrze prezentują się także na schodach. Ich największą zaletą są niewielkie rozmiary oraz estetyczne wykończenie. Profile przede wszystkim można podzielić na niskie, wysokie, wpuszczane, kątowe, półokrągłe i okrągłe. W sprzedaży zazwyczaj są profile o długości 1 lub 2 m. Producenci zazwyczaj oferują kolory czarne, białe lub srebrne.

Najpopularniejsze rodzaje profili

Najbardziej popularny jest profil wąski nawierzchniowy, który stosuje się do podstawowych realizacji. Świetnie sprawdza się przy oświetlaniu szafek kuchennych, sufitów obniżanych i łazienek. Szerokość tego profilu pozwala zamontować taśmę o grubości 8 lub 10 mm. Można także zastosować do niego osłonkę lub zaślepkę. Profil nawierzchniowy szeroki umożliwia znacznie lepsze oświetlenie danego miejsca. Może zmieścić nawet 3 taśmy o szerokości 8 mm. Bardzo dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Profil nawierzchniowy narożny służy do umieszczania taśm w narożnikach mebli oraz ścian. Umożliwia on skierowanie strumienia światła o 40 stopni, dzięki czemu doskonale sprawdza się w meblach kuchennych. Mieści taśmy LED o szerokości 8 lub 10 mm.

Inne rodzaje

Profil wpuszczany wąski polega na umieszczeniu taśmy w kanale. Dzięki temu można go wbudować w karton-gips lub płytę z drewna, ścianę czy sufit, gdzie doskonale będzie się prezentować. Dzieje się tak za sprawą „skrzydełek”, które zasłaniają krawędź frezu. Pasują do niego taśmy o szerokości 8 lub 10 mm. Taki sam rozmiar można użyć do profili nawierzchniowych głębokich, które mają wysokość 15 mm. Można w nich zastosować osłonkę, która sprawia, że linia światła całej powierzchni oprawy nie będzie składała się z kropek, ale stanie się jednolita.

Materiał partnera