Papieros tradycyjny i e-papieros. Porównanie

O tym, jak szkodliwe dla zdrowia jest palenie papierosów nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele nałogowych palaczy, w celu rzucenia tego nałogu, decyduje się na zamienienie tradycyjnych papierosów na te elektroniczne. Jednak, czy jest to rzeczywiście zdrowsza opcja? Sprawdźcie, czym różnią się e-papierosy od papierosów.

Na czym polega działanie e-papierosa?

Papierosy elektroniczne (e-papierosy) to częsty sposób, który palacze wybierają jako pomoc w rzuceniu nałogu. Choć istnieją różnego rodzaju produkty farmaceutyczne, które mają tę trudną drogę ułatwić, a ich ceny są stosunkowo niskie, to jednak czasem nie zdają one rezultatu. W takich sytuacjach palacze sięgają właśnie po e-papierosy.

Elektroniczne papierosy weszły na polski rynek jako alternatywa dla zwykłych papierosów.  Składają się z baterii, pojemnika z cieczą oraz miejsca, w którym płyn jest podgrzewany i zamieniany w parę ze składnikami smakowymi. Ta ciecz zwykle zawiera glicerynę, glikol propylenowy, wodę, nikotynę oraz aromaty.

Osoba palącą takie papierosy dostarcza nikotynę do górnych i dolnych dróg oddechowych bez procesu spalania. Dzięki temu nie zawiera żadnej toksycznej i rakotwórczej substancji, które można znaleźć w dymie tytoniowych papierosów – tłumaczy ekspert z WAPIARNI.

Zalety e-papierosów

Choć e-papierosy palone są na całym świecie przez miliony osób, to jednak wciąż krążą wokół nich pewne kontrowersje dotyczące ich rzeczywistego wpływu na zdrowie. Warto jednak wiedzieć, że jeśli będziecie sięgać po dobre olejki, stworzone z wysokiej jakości składników, to nie wyrządzicie swojemu organizmowi krzywdy. A na pewno nie taką, jaką przyniosłoby wam palenie tradycyjnych papierosów.

Mimo wszystko należy pamiętać, że e-papierosów lepiej jest używać z umiarem. Choć przeprowadzane do tej pory badania dowiodły, że wapowanie (jak nazywa się palenie e-papierosów) ma mniej niekorzystny wpływ na funkcję lewej komory mięśnia sercowego, niż palenie tradycyjnych papierosów, to jednak wciąż wpływają na nią w sposób negatywny. Elektroniczne papierosy traktować trzeba więc jako nieco zdrowszy zamiennik papierosów, który może finalnie pomóc wam całkowicie zerwać ze szkodliwym dla zdrowia nałogiem.

Poza już wymienionymi, e-papierosy mają kilka innych zalet. Zaliczają się do nich:

  • brak przykrego zapachu,
  • bezpieczeństwo podczas używania (nie stwarzają ryzyka pożaru),
  • ekologia (elektronicznego papierosa używa się wielokrotnie, podczas gdy te tradycyjne wyrzuca się zaraz po wypaleniu),
  • brak negatywnych skutków na „biernych palaczy”,
  • wygoda (można palić je wszędzie, ponieważ nie tworzą dymu, a parę wodną),
  • oszczędność (całkowity koszt ich palenia jest o ponad połowę niższy, niż palenia tradycyjnych papierosów).
Materiał partnera