naprawa instalacji elektrycznych

Najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych

Obecnie prądu używa się niemal bez przerwy. Na rynek wprowadzane są coraz to nowsze urządzenia elektryczne mające ułatwiać nasze codzienne życie. Nie trzeba jednak koniecznie korzystać z nowoczesnych sprzętów, aby przerwa w dostawie prądu stanowiła spore utrudnienie. Dlatego ważne jest to, aby wszelkie awarie elektryczne były jak najszybciej naprawiane. Co najczęściej je powoduje?

Zła jakość instalacji elektrycznej

Zła jakość dotyczy szczególnie przestarzałych instalacji, które mogą się psuć zarówno przez zużycie, jak i przez wykorzystane materiały (na przykład aluminium, z którego robiono kiedyś przewody). Ale nawet nowoczesne systemy mogą zostać źle zaprojektowane i wykonane, przez co będą częściej ulegały awariom. Dlatego w celu zamontowania instalacji elektrycznej warto skorzystać z usług wykwalifikowanych pracowników, na przykład z firmy KRASVOL ENERGY z Żyrardowa. Niektóre przedsiębiorstwa mają też w ofercie bieżące naprawy ewentualnych usterek. Jeśli chodzi o stare instalacje, może być konieczna wymiana niektórych z ich części, a czasem nawet całego systemu. Wymaga to trochę pracy, ale zmniejsza ryzyko awarii.

Zwarcia i przeciążenia

Często problem nie tkwi w instalacji samej w sobie. Awarię mogą wywołać urządzenia podłączane do prądu. Jeśli przedłużacze, ładowarki czy inne sprzęty są uszkodzone, mogą spowodować zwarcie. Tak samo jest z niskiej jakości żarówkami. Z reguły odłączenie wadliwego obiektu może pomóc w przywróceniu prądu. Jeśli po zrobieniu tego nic się nie zmieni, warto sprawdzić, czy podczas zwarcia nie zostały wybite bezpieczniki.

Wybicie bezpieczników może być również spowodowane przez podłączenie zbyt dużej liczby urządzeń do instalacji elektrycznej. W tym przypadku pomóc powinno odłączenie kilku z nich. Jeśli jednak problem będzie się powtarzał, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.

Wadliwe przewody

Nie trzeba wiele, aby uszkodzony przewód spowodował awarię elektryczną. Czasem wystarczy drobna wada, która po dłuższym czasie przekształci się w poważniejszy problem. Uszkodzenie przewodów może być spowodowane na przykład przez prace remontowe albo niekorzystne warunki atmosferyczne. Przyczyną są też uszkodzenia mechaniczne – przecięcia, rozerwania czy zmiażdżenia.

Jak dbać o instalację elektryczną?

Aby utrzymać instalację w dobrym stanie i zapobiegać awariom, należy przeprowadzać kontrolę systemu raz na 5 lat. Zajmują się tym wykwalifikowani elektrycy. Kluczowa jest też szybka naprawa instalacji elektrycznej w przypadku usterek. Korzystanie z usług profesjonalistów na pewno pozwoli utrzymać system w dobrym stanie przez długi czas.

Materiał partnera