Awaria dysku twardego w komputerze

Najczęstsze przyczyny awarii dysku twardego w komputerach

Awaria dysku twardego w komputerach może nastąpić samoistnie lub na skutek użytkowania. Zasadniczo dyski twarde cechują się dość delikatną konstrukcją, więc o uszkodzenie nie trudno. Obecnie w komputerach stosuje się dyski SDD i HDD. Nowoczesne nośniki cyfrowe SDD działają szybciej i pozbawione są ruchomych podzespołów. Dyski HDD skonstruowane są z tak zwanych talerzy z nośnikami magnetycznymi. Oto najczęstsze przyczyny awarii dysków.

Objawy awarii dysków twardych

Uszkodzenie dysku może objawiać się na przykład wolniejszą pracą i zawieszaniem się komputera w czasie pracy. Jeśli dysk ulegnie awarii, to utrudniony może być dostęp do jego zawartości. Mogą także pojawiać się przekłamane informacje dotyczące jego objętości oraz problemy z identyfikacją dysku w BIOS. Niemniej jednak takie symptomy mogą wiązać się także z awarią innego podzespołu, dlatego zawsze warto zasięgnąć opinii fachowców. Zakres usług sklepu komputerowego Joker we Wrocławiu obejmuje również serwis. Naprawa komputerów we Wrocławiu odbywa się na podstawie diagnozy. Właściwe namierzenie źródła problemu to podstawa dalszych czynności serwisowych.

Przyczyny awarii dysków w komputerach

Dyski twarde (szczególnie starsze, magnetyczne) to bardzo delikatne podzespoły więc do ich uszkodzeń dochodzi zwykle na skutek potrząsania, uderzenia laptopem. Często przyczyną awarii jest upadek komputera lub transportowanie włączonego urządzenia. Dysk twardy będący cały czas w ruchu może się uszkodzić nawet podczas przenoszenia go w torbie. Sposób eksploatacji sprzętu ma fundamentalne znaczenie w kwestii żywotności dysku. Panuje błędne przekonanie, że dysk w stanie spoczynku jest odporny na wstrząsy i uderzenia. Tymczasem dokładnie te czynniki mogą powodować delikatne uszkodzenia, które po pewnym czasie skutkują poważną awarią.

Kolejna kwestia to pełne zapełnienie dysku danymi. Problem dotyczy głównie dysków SSD, ale i starszy typ HDD także ma wpływ na ich żywotność. Pomimo że dyski to dość hermetyczne urządzenia to kurz, a dokładniej wysoka temperatura pracy komputera (na skutek braku konserwacji), a przez to dysku twardego, może uszkodzić elektronikę odpowiedzialną za właściwą ich pracę. Dlatego zaleca się regularne czyszczenie laptopów i komputerów z kurzu.

Awarie dysków mogą się pojawiać na skutek wad fabrycznych, które zwykle ujawniają się w czasie użytkowania sprzętu. Istotna jest jakość użytych do budowy dysku materiałów oraz sama konstrukcja podzespołu. Na te czynniki niestety wpływu nie mamy, ale w razie usterki nie warto zwlekać z wizytą w serwisie.

Awaria dysku może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zawsze warto pamiętać o zabezpieczeniu danych przed utratą. Kopia zapasowa pomoże odzyskać dane w razie uszkodzenia dysku.

Materiał partnera