galwanizacja

Na czym polega obróbka galwaniczna?

Galwanizacja to proces, który polega na nanoszeniu za pośrednictwem odpowiedniej technologii metalowej powłoki na dany element. Ważne, żeby podłoże zostało właściwie przygotowane, a cały proces został zwieńczony wykańczającą obróbką. Na czym dokładnie polega obróbka galwaniczna? Jakie są jej największe zalety? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w artykule.

Zastosowanie

Dlaczego obróbka galwaniczna cieszy się popularnością? Przede wszystkim należy podkreślić, że powłoki galwaniczne są stosowane, ponieważ nadają powierzchni oczekiwane parametry technologiczne, wizualne oraz ochronne. Powłoki techniczne znakomicie zabezpieczają element podczas obróbki, zwiększając jego odporność korozyjną, mechaniczną np.na uderzenia i ścieranie. Warto również zaznaczyć, że galwanizacja jest także wykorzystywana, aby poprawić wygląd przedmiotu – wówczas mówimy o powłokach dekoracyjnych. Obróbka galwaniczna pozwala na tworzenie powłok na metalach i ich stopach oraz na niektórych tworzywach sztucznych typu ABS , ABS PC, a nazwy konkretnych procesów galwanizacji pochodzą od nazwy materiału – cynowanie, niklowanie, chromowanie. Galwanizacja pozwala na tworzenie powłok również na częściach o wyjątkowo skomplikowanych kształtach. W nakładaniu powłok galwanicznych specjalizuje się renomowana firma Galwanizer z Dzierżoniowa, w województwie dolnośląskim, które nieustannie udoskonala technologie i pracuje na nowoczesnym parku maszynowym.

Proces galwanizacji

Zanim rozpocznie się galwanizacja, należy starannie oczyścić i odtłuścić elementy. Następnym etapem jest tak zwana kąpiel galwaniczna, czyli zanurzenie części w elektrolicie, który zawiera jony danego metalu. Wówczas powstaje powłoka. Stały prąd, który przepływa przez elektrolit, powoduje, że jony metalu osadzają się na części poddawanej galwanizacji. Ważne, żeby prąd miał odpowiednią gęstość. Pamiętajmy, że obróbka galwaniczna to zajęcie dla specjalistów, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak istotny jest nie tylko skład kąpieli galwanicznej i rodzaj metali, ale również określenie innych parametrów takich jak temperatura elektrolitu, czy też wydajność prądowa. Dlatego zawsze wybierajmy firmę z doświadczeniem, która cieszy się uznaniem w branży i dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym oraz licznymi certyfikatami, podkreślającymi wysoką jakość obróbki galwanicznej oraz umiejętności pracowników.

Materiał partnera