Na co zwrócić uwagę przy wyborze wiertarko-wkrętarki?

Profesjonalne wiertarko-wkrętarki, także akumulatorowe, mają coraz większe możliwości. Wybór odpowiedniego modelu powinien zaczynać się od określenia potrzeb i przyszłego zastosowania sprzętu. Różni profesjonaliści mogą bowiem potrzebować wiertarko-wkrętarek o odmiennych parametrach.

Jak wybrać odpowiednią wiertarko-wkrętarkę?

Profesjonalne wiertarko-wkrętarki wysokiej klasy mają bardzo wiele zastosowań, warto jednak maksymalnie dopasować sprzęt do potrzeb. W trudnych warunkach na placu budowy sprawdzą się bardzo solidne modele, które wytrzymają upadek ze standardowych wysokości roboczych. Przydatna może się też okazać wiertarko-wkrętarka z udarem pneumatycznym, która pozwoli wiercić w bardzo twardych elementach (np. żelbetowych) bez napierania na narzędzie podczas pracy. Pracownikom warsztatów mechanicznych i stolarskich może przydać się na przykład wiertarko-wkrętarka z oświetleniem LED i obrotową głowicą, która umożliwia pracę w trudno dostępnych przestrzeniach. Z kolei osoby, które wykonują różnego rodzaju prace monterskie, docenią lekkie i mocne urządzenie. Małe gabaryty i dobre wyważenie wiertarko-wkrętarki będzie szczególnie ważne przy wykonywaniu długich i precyzyjnych prac. Przydatny może też być wtedy elektroniczny hamulec, który zatrzymuje urządzenie tuż po zdjęciu palca ze spustu. Obróbka zróżnicowanych materiałów wymaga z kolei precyzyjnego, wielostopniowego ustawiania momentu obrotowego, które zapewni kontrolowane wykorzystanie mocy. Plusem będzie wtedy także pojemny magazynek na bity i szybkozaciskowy uchwyt, który umożliwia sprawną wymianę osprzętu.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa i sieciowa

Na komfort pracy i możliwości wiertarko-wkrętarki może też wpływać rodzaj zasilania. Modele sieciowe są zawsze gotowe do pracy, jeśli tylko mamy dostęp do sieci elektrycznej. Kluczowymi parametrami wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, jest czas ładowania baterii i pojemność akumulatora litowo-jonowego, mierzona w amperogodzinach (Ah). Są one nie tylko poręczniejsze, lecz także niezastąpione, gdy dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony (np. podczas prac na wysokościach). Profesjonalne wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są w stanie dorównać urządzeniom sieciowym, choć zazwyczaj są od nich droższe. Dobre wiertarko-wkrętarki akumulatorowe warto kupować od dostawców, którzy specjalizują się w dostarczaniu sprzętu profesjonalistom (sprawdź na przykład: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Wiertarko-wkretarki/311150010302.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/). Daje to gwarancję jakości narzędzi oraz fachowego doradztwa, wyczulonego na potrzeby specjalistów z różnych branż.

Najważniejsze parametry wiertarko-wkrętarki

Napięcie ma największy wpływ na moc i możliwości urządzenia. Dobre, profesjonalne wiertarko-wkrętarki to narzędzia o napięciu powyżej 10 V. Poręczne modele do lżejszych prac zazwyczaj mają napięcie od 10 do 14 V. Wiertarko-wkrętarki 18 V, często z udarem, poradzą sobie z większością wymagających zadań. Istotnym parametrem jest także maksymalny moment obrotowy (Nm), który informuje, z jaką siłą urządzenia może wkręcać śruby lub wiercić otwory, i jest często podawany jako dwie osobne wartości (dla wiercenia w miękkich i twardych materiałach). Różne kombinacje prędkości i momentu obrotowego odpowiadają za odmienne właściwości biegów (minimum dwóch), w które wyposażone są dobre wiertarko-wkrętarki. Bieg(i) dobre do wiercenia cechują się wyższą prędkością przy nieco niższym momencie obrotowym. Z kolei bieg(i) do wkręcania to mniejsza szybkość i wyższy moment obrotowy, dające precyzję pracy oraz łatwość umieszczania wkrętu w podłożu. Ewentualnie, przy wykręcaniu silnie dokręconych śrub. W tym wypadku warto jednak pamiętać, że przy zapieczonych połączeniach śrubowych, zbyt duża siła może prowadzić do uszkodzenia gwintu śruby. W takich sytuacjach, należy stosować dobry preparat do usuwania rdzy oraz luzowania zapieczonych śrub i nakrętek (sprawdź na przykład: https://eshop.wurth.pl/Odrdzewiacz-BOLTEX-BOLTEX-PREPARAT-DO-USUWANIA-RDZY-250ML/0893250250.sku/WuerthGroup-Wuerth.cgid/pl/PL/PLN/).

Materiał partnera