Na co zwracać uwagę podczas zakupu drukarki?

Drukarka to sprzęt niezbędny w niemal każdym biurze – przyda się również nieraz w wielu domach. Oferta producentów jest jednak bardzo szeroka, a każdy produkt reklamowany jest jako doskonały – dlatego też niezwykle trudno podjąć ostateczną decyzję co do zakupu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby mieć pewność, że dobrze zainwestowaliśmy nasze pieniądze?

Do domu czy do biura?

Zanim zakupimy drukarkę, zastanówmy się do jakich celów będziemy jej używać. Czy ma to być drukarka domowa, z której korzystać będziemy sporadycznie, ale oczekujemy wysokiej jakości wydruków, takich jak kolorowe zdjęcia, czy może nasz nowy nabytek stanie w biurze, gdzie codziennie będzie musiał drukować od kilku do nawet kilkudziesięciu arkuszy tekstu. Odpowiedź na to pytanie będzie determinowała nasze dalsze wybory, a to, jaki sprzęt wybierzemy, wpłynie znacząco na jego koszty eksploatacji.

Laser czy atrament?

Druk laserowy i atramentowy to dwie główne technologie otrzymywania wydruków. To, którą wybierzemy powinno zależeć od tego, jak zamierzamy wykorzystywać drukarkę. Zazwyczaj przyjmuje się, że druk laserowy przeznaczony jest głównie do druku materiałów tekstowych, dokumentów, faktur etc. – nie wymagają one bowiem bardzo dużej jakości, bardziej istotna jest wydajność urządzenia. Do druku kolorowych obrazów i zdjęć lepszym wyborem będą drukarki atramentowe, które są mniej wydajne, jednak gwarantują wyższą jakość wydruku.

Kolor czy czerń i biel?

Kolejnym ważnym aspektem, który należy przemyśleć, przed kupnem drukarki, jest kolorystyka wydruków – czy mają one być utrzymane wyłącznie w palecie monochromatycznej czy może w pełni kolorów? Pytanie jest zasadne z punktu widzenia kosztów eksploatacji – drukarki czarno-białe są tańsze, bo wymagają jedynie czarnego tuszu. Z drugiej strony znajdą one zastosowanie wyłącznie w druku dokumentów, sprawdzą się tylko w sytuacji, kiedy nie planujemy używać drukarki do innego rodzaju wydruków.

Parametry pracy

Takie jak maksymalna wydajność.

– Przyjmuje się, że do sporadycznego, domowego użytku wystarczająca wartość to od 3 do 10 arkuszy na minutę – mówi przedstawiciel firmy HiCopyW dużych firmach, gdzie ilość wytwarzanych dokumentów jest znacznie większa wydajność drukarki powinna wynosić powyżej 40 arkuszy na minutę. Z kolei dla jakość wydruku ważne jest, do jakiego papieru przystosowana jest drukarka. Warto pamiętać, że im wyższa gramatura papieru, tym lepszej jakości wydruk otrzymamy – nie wszystkie drukarki są przystosowane do druku na papierze o gramaturze 200g/m2.

Stacjonarna czy mobilna?

Na rynku od jakiegoś czasu dostępne są drukarki mobilne – mniejsze i nieco lżejsze od standardowych, zasilane przy pomocy wbudowanego akumulatora. Rozwiązanie to jest wygodne dla podróżujących fotografów, handlowców, projektantów i innych zawodów. Drukarki stacjonarne zazwyczaj jednak gwarantują lepsze parametry pracy i są wygodniejsze, jeśli nie potrzebujemy drukować plików w drodze.

Materiał partnera