montaż systemów niskoprądowych

Kto może wykonywać montaż systemów niskoprądowych?

Aby wykonywać instalacje systemów niskoprądowych, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie montera. Z tego powodu każdy inwestor, decydując się na wykonanie takich systemów, powinien zlecić ich montaż specjalistycznej firmie. Komu zatem można powierzyć wykonanie systemu niskoprądowego? Podpowiadamy.

Czym są systemy niskoprądowe?

Aby zrozumieć, kto może wykonać montaż systemów niskoprądowych, warto najpierw ustalić, czym właściwie są owe systemy i gdzie znajdują zastosowanie. Ich klasyfikacja nie jest prosta, ponieważ aktualnie do instalacji niskoprądowych zalicza się szereg technologii, modułów i sieci. Ich cechą wspólną jest to, że pracują na niskim napięciu, które dochodzi do napięcia znamionowego na poziomie do 1 kV prądu zmiennego lub 1,5 kV prądu stałego. Inaczej mówiąc, instalacje niskoprądowe są podstawą prawidłowego funkcjonowania dla rozmaitych systemów alarmowych, sieci komputerowych i telefonicznych, telewizji cyfrowej, czy poszczególnych komponentów domowej automatyki.

Instalacje niskoprądowe umożliwiają zatem zaprojektowanie odrębnego źródła zasilania dla wszelkiego rodzaju urządzeń, które w zamyśle mają zwiększać poziom bezpieczeństwa w obiektach ogólnego użytku, mieszkaniach, domach, firmach czy instytucjach państwowych. Pozwalają również tworzyć przewodowe i bezprzewodowe sieci komputerowe tam, gdzie zamontowanie klasycznej sieci lokalnej (LAN) nie jest możliwe.

Z czego składa się instalacja niskoprądowa? Zarówno z kabli, przewodów i elementów odpowiedzialnych za przesyłanie danych, jak i również z różnego rodzaju łączeń, akumulatorów, zespołów prądotwórczych, zasilaczy, sterowników czy zabezpieczeń.

Kto może zamontować system niskoprądowy?

Jeśli szukasz wykonawcy, który zajmuje się kompleksowym montażem systemów niskoprądowych, sprawdź naszą firmę Avnova. Montażu systemów niskoprądowych mogą podejmować się jedynie osoby posiadające określone uprawnienia. Jeśli chodzi o projektowanie systemów i sprawowanie nadzoru nad ich instalacją należy posiadać uprawniania budowlane z instalacji elektrycznych. Montażem instalacji mogą zajmować się natomiast fachowcy, którzy mają uprawniania SEP do 1kV. Ich zdobycie nie jest uwarunkowane ukończeniem żadnej szkoły o szczególnym profilu (np. technicznym, elektrycznym etc.). Ich uzyskanie poprzedzone jest odbyciem specjalistycznego szkolenia połączonego ze stosownym egzaminem przed komisją SEP. Co ważne, zdobyte uprawnienia muszą być bezwzględnie odnawiane co 5 lat.

Materiał partnera