Kryteria wyboru wkrętarki

Wkrętarka przydaje się przy drobnych remontach i na ogromnych budowach. Wybór wkrętarek jest bardzo duży. Jak znaleźć urządzenie, które sprawdzi się akurat u Ciebie? Podpowiadamy, jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze wkrętarki, żeby nie przepłacić, a jednocześnie kupić sprzęt, który sprosta wszystkim Twoim potrzebom. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę!

Wkrętarka czy wiertarko-wkrętarka?

Obecnie wiele wkrętarek ma też opcję wiercenia. Dwie funkcje w jednym urządzeniu to oszczędność miejsca, a także łatwiejsza praca – nie trzeba co chwilę zmieniać narzędzia. Poręczne wiertarko-wkrętarki doceniają zarówno ci, którzy majsterkują sporadycznie i nie mają wiele miejsca na przechowywanie narzędzi, jak i profesjonaliści – nie muszą bowiem jeździć do klientów lub na plac budowy z dwoma narzędziami.

Obecnie większość wkrętarek ma też funkcję wiercenia – mówi specjalista ze sklepu online Technik NTB. – Funkcjonalność i elastyczność takiego rozwiązania są niezaprzeczalne. Wystarczy zmienić końcówkę, żeby zmienić wiertarkę we wkrętarkę albo odwrotnie.

Naturalnie, osoby posiadające już wiertarkę będą bardziej skłonne do zakupu wkrętarki bez opcji wiercenia. Są one lżejsze, bardziej kompaktowe, a dzięki temu wygodniejsze.

Większa moc – więcej możliwości

Wkrętarki różnią się mocą silnika. To ona decyduje, z jakimi materiałami możesz pracować. Im wyższa moc silnika, tym twardsze może być podłoże, w którym umieszczasz wkręty.

Wkrętarki o mocy do 5 V sprawdzają się przy lekkich pracach, np. skręcaniu mebli. Do sporadycznego majsterkowania i drobnych remontów wybierz wkrętarkę o mocy między 6 a 10 V. Jeśli zamierzasz używać wkrętarki często i eksploatować ją na twardszych materiałach, wybierz sprzęt o mocy 10–14 V. Mocniejsze są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, wiercenia w ścianach nośnych czy betonie. Te najmocniejsze wkrętarki i wiertarko-wkrętarki są zazwyczaj wyposażone w udar.

Moment obrotowy i biegi wiertarko-wkrętarki

Dużo informacji o tym, jak będzie się pracowało z danym narzędziem, dostarczają dwa parametry – moment obrotowy oraz liczba biegów.

Moment obrotowy wyraża się w niutonometrach (Nm). Określa on siłę, z jaką śruba będzie się wkręcała w podłoże. Im większy moment obrotowy, tym głębiej uda się ją umieścić i tym szybciej się to stanie. W niektórych modelach wkrętarek moment obrotowy może rosnąć w odmienny sposób w zależności od trybu pracy, który wybierzemy. Pomaga to dostosować pracę urządzenia do twardości podłoża.

Wiertarko-wkrętarki mogą mieć różną liczbę biegów. Te prostsze są wyposażone w dwa główne biegi – wolniejszy i z wyższym momentem obrotowym do wkręcania oraz szybszy przeznaczony do wiercenia. Bardziej zaawansowane modele mają więcej biegów, dzięki temu można zmieniać siłę i prędkość, z jakimi wkręt albo wiertło zagłębia się w podłożu.

Materiał partnera