roboty typu SCARA

Kryteria wyboru robotów przemysłowych

Dzięki robotyzacji zakłady produkcyjne i przemysłowe mają szansę się rozwijać i wykonywać poszczególne czynności znacznie szybciej i lepiej. Wykorzystując nowoczesne urządzenia, można także poprawić warunki pracy i sprawniej zarządzać zespołami. Nic dziwnego, że innowacyjne maszyny wykorzystywane są w biznesie coraz chętniej. Ale czym się kierować przy wyborze robotów?

Popularne modele robotów

Obecnie rynek robotyki oferuje wiele ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych. Do najbardziej popularnych typów zaliczają się:

  • roboty typu SCARA,
  • roboty antropomorficzne (przegubowe),
  • tripody typu delta,
  • roboty kartezjańskie.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Darsta: Takie konstrukcje są tworzone na skutek połączenia obrotowego i postępowego. Te pierwsze pod względem funkcjonalności przypominają działanie ludzkiego stawu łokciowego. Jeśli natomiast chodzi o ruch postępowy, to zapewnia on możliwość zmiany odległości między członami robota.

Jakie są wybrane parametry techniczne robotów przemysłowych?

Przy wyborze odpowiedniego robota przemysłowego warto brać pod uwagę kilka podstawowych kryteriów technicznych. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

  1. Prędkość: podawana w stopniach na sekundę lub w metrach na sekundę. Podana wartość to maksymalna prędkość robocza urządzenia.
  2. Dopuszczalny udźwig: czyli maksymalna masa ładunku, którą maszyna jest w stanie transportować.
  3. Dopuszczalne momenty obciążenia ramienia robota: parametr pokrewny z poprzednim, choć specjaliści uważają, że jest on o wiele bardziej istotny, gdyż ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i funkcjonalność robota. To górne graniczne wartości momentu siły i bezwładności, które wpływają na konkretne elementy ramienia.
  4. Sposób mocowania: obecnie dostępne na rynku maszyny można montować np. na podwyższeniu, na ścianie, na szynach, na płaskim podłożu, na platformie mobilnej itd.
  5. Przestrzeń robocza: obszar, na którym końcówka ramienia robota może osiągnąć dowolny punkt. Opisują go pośrednie wartości w postaci maksymalnego zasięgu ramienia w poziomie i pionie. Od tego kryterium należy przystosowanie robota do danej aplikacji.
  6. Liczba stopni swobody: wartość określająca możliwości ruchowe maszyny, a więc jej zdolność do operowania końcówką ramienia.

Ponadto dość istotnymi wyróżnikami przy zakupie będą także masa własna robota oraz możliwy sposób transportu. Duże możliwości wyboru zapewniają między innymi roboty przemysłowe Harmo.  

Co jeszcze brać pod uwagę?

Parametry techniczne robota są niezwykle ważne, ale nie najważniejsze. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia na potrzeby biznesowe pod uwagę należy brać jeszcze czynniki miękkie, takie jak: obsługa klienta, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny itd.

Liczy się bowiem nie tylko potencjalna niezawodność urządzenia, ale także wszystkie dodatkowe udogodnienia, które oferuje przedstawiciel danej marki. Tylko dzięki nim klient ma pewność, że wszystkie procesy przemysłowe z wykorzystaniem robotów będą przebiegać w niezakłócony sposób, nie generując strat.

Materiał partnera