klasy energetyczne sprzetow RTV AGD

Klasy energetyczne sprzętów RTV/AGD. Co warto o nich wiedzieć?

Przed zakupem urządzeń RTV oraz AGD zarówno do domów, jak i mieszkań wiele osób staje przed trudną decyzją dotyczącą wyboru produktów z szerokiej oferty producentów. Dużą rolę odgrywają nie tylko dodatkowe funkcje i kwestie estetyczne, ale również szczególną uwagę należy zwrócić na oznaczenia zawierające informacje o klasach energetycznych konkretnego wyposażenia. O czym informuje klasa energetyczna urządzeń RTV i AGD? Wyjaśniamy.

Klasa energetyczna – co to jest?

Wszystkie urządzenia elektroniczne muszą posiadać oznaczenie klasy efektywności energetycznej, której wskaźnik określany jest przez ustandaryzowane zużycie prądu przez dany sprzęt w ciągu roku. Kiedyś klasy energetyczne oznaczone były wyłącznie literami od A do G, obecnie jednak możemy spotkać urządzenia z oznaczeniami A+ , A ++, a nawet A+++. Co więcej, warto zwrócić uwagę na kolory klas energetycznych, ponieważ butelkowa zieleń na etykiecie oznacza jej najwyższą wartość, z kolei czerwony kolor cechuje sprzęt o znacznie niższych parametrach oszczędności.

Jak odczytywać klasę energetyczną? Wyjaśnia przedstawiciel hurtowni sprzętu AGD i RTV Maxi-Center:

Zgodnie z oznaczeniami, klasa energetyczna A będzie charakteryzować się największą energooszczędnością, natomiast każda klasa, która oznaczona jest dalszą literą w alfabecie, odnosi się do o wiele mniej ekonomicznych urządzeń. Na etykiecie z klasą energetyczną zawarte są również informacje takie jak marka i model sprzętu, zużycie prądu i wody, wydajność oraz poziom emitowanego hałasu. –

Warto podkreślić, że wysoka klasa energetyczna nie symbolizuje tylko dużej oszczędności prądu. Funkcjonalne i oszczędne urządzenia RTV oraz AGD wyróżniają się dodatkowym funkcjami, do których zastosowane zostały najnowocześniejsze technologie.

Czy warto kierować się klasą energetyczną urządzeń?

Stare urządzenia RTV i AGD z całą pewnością są nie tylko mniej wydajne, ale przede wszystkim zużywają o wiele więcej energii. Z tego powodu zakup sprzętów RTV i AGD z wysoką klasą energetyczną to dobre rozwiązanie i jednocześnie opłacalna inwestycja na lata. W szczególności znaczenie ma to w odniesieniu do urządzeń, które użytkowane są niemal przez cały czas, między innymi pralek, zmywarek, ale również lodówek, które odznaczają się 24-godzinnym cyklem pracy.

Klasa energetyczna określa także funkcjonowanie urządzeń RTV, takich jak kina domowe, telewizory czy odtwarzacze DVD, które zazwyczaj używane są każdego dnia. W związku z tym, dzięki wysokiej klasie energooszczędności, sprzęty będą pobierać o wiele mniej energii, a co za tym idzie, w skali z roku bez wątpienia wpłynie to na znacznie niższe rachunki za prąd.

Materiał partnera