Kable głośnikowe – jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Muzyka ma duży wpływ na nasz nastrój. Poprawia samopoczucie, ale nie tylko – oddziałuje również na nasze zdrowie! Jeśli chcemy cieszyć się korzyściami, jakie ze sobą niesie, a przy tym zapewnić sobie wysokiej jakości dźwięk w naszym domu – zainwestujmy w dobrze działającą instalację audio. Jednym z jej nieodzownych elementów są kable głośnikowe. W jaki sposób wybrać odpowiednie? Na co należy zwracać uwagę? Zaraz to sprawdzimy!

Grubość i długość kabli głośnikowych

Zacznijmy od pierwszej kwestii, jaką jest grubość kabli głośnikowych. Wielu początkujących użytkowników sprzętu grającego na ślepo wybiera grubość kabla. To duży błąd.
Średnica kabli głośnikowych wynosi od 0,75 mm2 do 6 mm2 – te ostatnie znajdują zastosowanie w wymagających dużej mocy kinach domowych. Grubszy kabel to mniejsza oporność i większa wytrzymałość prądowa. Najbardziej popularne rozwiązania to te pośrednie – 2,5 mm2. Jeżeli amplituner ma moc powyżej 150 W, wybierzmy kabel o średnicy 4 mm2.

Długość kabli głośnikowych

Co z długością kabla? To kolejny parametr, który ma bardzo duże znaczenie. Nawet niedrogi zestaw audio może grać dużo lepiej, kiedy zastosujemy właściwe przewody! Krótszy znaczy lepszy – wydłużanie kabla „na zapas” zupełnie mija się z celem. Ponadto, długość kabli między dwoma kanałami powinna być taka sama, inaczej dojdzie do zakłóceń, np. w poziomie głośności. Maksymalna długość kabla nie powinna przekraczać długości 15 m dla każdego z kanałów.
Nie jesteś pewny wyboru? Pracownicy profesjonalnych sklepów, takich jak sklep Audiosfera.eu na pewno pomogą podjąć decyzję! Zapewniają kompleksową obsługę w doborze i sprzedaży sprzętu, udzielając profesjonalnych porad.

Materiał kabli głośnikowych

Przy wyborze kabli głośnikowych powinniśmy również zwracać uwagę na materiał, z którego zostały wykonane kable głośnikowe. Miedź słabej jakości ustępuje drutowi miedzianemu pokrytemu srebrem. Unikajmy drutów pokrytych cyną, tak samo jak tych złoconych. Zapewniają dużo gorszą jakość dźwięku niż miedziane czy srebrzone, złoto dobrze się spisuje jedynie na złączach przewodów. Chociaż proponowane przez nas kable są droższe, nikt nie pożałuje zakupu.
Wybierając miedź, zwracajmy uwagę na jej czystość, podawaną w procentach. Najlepsza jest oczywiście miedź z czystością na poziomie 100%. Nie tylko doskonale przewodzi prąd, ale również nie utlenia się tak szybko, a co za tym idzie – nie pogarsza jakości przesyłanego dźwięku.

Gruba izolacja kabli głośnikowych

Ponadto znaczenie ma izolacja kabli głośnikowych. Grubsza izolacja to gwarancja dłuższego działania kabli, bez obaw o uszkodzenia w związku z ich wyginaniem. Co więcej, taka izolacja chroni również przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Materiał partnera