Urządzenia fiskalne

Jakie są różnice między kasą a drukarką fiskalną?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która polega na sprzedaży towarów lub usług, jest zobowiązana do rejestracji transakcji fiskalnych przy pomocy zalegalizowanego urządzenia. Przedsiębiorca ma do wyboru kasę lub drukarkę fiskalną online. Na to, który sprzęt lepiej się sprawdzi, wpływa wiele czynników. Warto też pamiętać, że niedługo większość sprzedawców będzie zobowiązana do rejestracji sprzedaży przy użyciu kas online.

Kasa i drukarka fiskalna online – do czego służą?

Zarówno kasy, jak i drukarki online służą do rejestrowania transakcji sprzedażowych. Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nakłada na przedsiębiorców ustawa, a za brak fiskalizowania sprzedaży grożą surowe kary finansowe. Celem stosowania maszyn rejestrujących jest prawidłowe naliczanie VAT (z ang. value-added tax), w polskiej wersji nazywanego PTU, czyli podatkiem od towarów i usług.

Każda transakcja musi zostać zarejestrowana przez urządzenie fiskalne lub poprzez wystawienie faktury VAT. Służy to właściwemu rozliczaniu podatku należnego, czyli tego, który przedsiębiorca musi odprowadzić do Skarbu Państwa – wyjaśnia pracownik firmy D&D Serwis.

Organy skarbowe dokładają wszelkich starań, aby ukrócić nieuczciwe praktyki sprzedawców polegające na braku fiskalizacji transakcji. Służą temu m. in. wyrywkowe kontrole sklepów i punktów usługowych przez urzędników. Zaopatrzenie się w kasę lub drukarkę online jest koniecznością, jeśli planujesz rozpoczęcie działalności sprzedażowej.

Kasa oraz drukarka online – czym się od siebie różnią?

Każde z tych urządzeń służy do fiskalizacji transakcji i działa na podobnej zasadzie. Podstawową różnicą jest sposób obsługi. Kasa online może działać jako niezależna jednostka i do jej obsługi sprzedawca nie potrzebuje dodatkowych programów komputerowych, połączenia z innymi akcesoriami czy z Internetem. Zgodnie z prawem jest to w pełni wystraczające urządzenie, aby legalnie rejestrować sprzedaż.

Jeśli kupiłeś nową kasę online, jesteś zobowiązany do wprowadzenia do niej bazy PLU, czyli zaprogramowania informacji o wszystkich typach towarów lub usług, których sprzedaż będzie rejestrowana. Najważniejszą informacją z punktu widzenia organów skarbowych jest przypisanie właściwej wartości podatku VAT do danego produktu. Kasy online występują w szerokiej gamie modeli – od niewielkich, podręcznych urządzeń, do dużych, bardziej skomplikowanych w obsłudze.

Drukarki fiskalne online służą temu samemu celowi, jednak do ich funkcjonowania niezbędne jest połączenie z systemem komputerowym. Rejestracja sprzedaży odbywa się w komputerze, a drukarka online jest urządzeniem, które służy jedynie do wygenerowania paragonu. Jest to korzystne rozwiązanie w przypadku dużych przedsiębiorstw, których baza produktów jest bardzo obszerna.

Warto wspomnieć, że zgodnie z ostatnimi zmianami ustawowymi na kolejne grupy przedsiębiorców będzie nakładany obowiązek stosowania kas online. Są to urządzenia, które przekazują informacje o zarejestrowanych transakcjach bezpośrednio do organów podatkowych.

Materiał partnera