Jak zaprojektować dobre oświetlenie hali przemysłowej?

Prawidłowe oświetlenie hali przemysłowej jest podstawą wydajnej pracy pracowników, a także ich bezpieczeństwa. W dużych halach i magazynach najlepiej sprawdzają się lampy LED, są one bowiem najbardziej energooszczędne i tanie w eksploatacji. Wyposażone w czujnik ruchu oraz pomiar natężenia światła, podnoszą efektywność energetyczną obiektu. Jednak rodzaj montowanych lamp to nie wszystko. Ważny jest projekt całości oświetlenia.

 Hale produkcyjne to specyficzne obiekty, w których projekt oświetlenia odgrywa kluczową rolę. Źle rozmieszczone oświetlenie może bowiem przyczynić się nie tylko do pogorszenia się zdrowia pracowników obiektu, lecz również znacząco wpłynąć na cały przebieg produkcji. Przygotowując się do zaprojektowania oświetlenia, przede wszystkim wybierzmy odpowiednie lampy. Na wstępnie wykluczmy lampy metalohalogenkowe, świetlówki czy wyładowcze. Postawmy na LEDy. Pomogą one obniżyć wydatki na energię elektryczną, są niezwykle wydajne, wygodne w obsłudze i nie wymagają częstej wymiany. Wybór lamp to jedno. Co jeszcze powinniśmy brać pod uwagę, aby stworzyć dobre oświetlenie hali przemysłowej?

Prawidłowy rozkład luminacji

Halę przemysłową możemy oświetlić na dwa sposoby; stosując ciągi świetlne lub lampy typu highbay. Specjaliści zdecydowanie polecają drugie rozwiązanie. Zastosowanie ciągów świetlnych, czyli podłużnych lamp w ciągach, w przypadku hali produkcyjnej nie sprawdza się. Aby bowiem osiągnąć wymagane normy ilości LUXów, przypadających na stanowisko pracy, lampy musiałby być zamontowane stosunkowo blisko siebie, aby doświetlić każdy metr kwadratowy, co z kolei wpłynęłoby na większe koszty. Lampy typu highbay, dzięki swojej budowie, rozpraszają światło po okręgu, co ułatwia uzyskanie jego odpowiedniej ilości. Świecą one zimno-białym światłem, przyjaznym dla oka. Rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni sufitu, niwelują powstawanie na przestrzeni hali niedoświetlonych obszarów. Szeroki wybór lamp typu highbay znajdziemy na przykład w ofercie firmy MTLed, produkującej oświetlenie ledowe.

Komfort pracownika

U podstaw każdego dobrego projektu oświetlenia hali przemysłowej leży zapewnienie odpowiedniego poziomu natężenia światła, który jest wymagany do pracy wzrokowej. W tym celu powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych założeniach, które znacząco wpłyną na komfort pracy pracowników hali, a tym samym na wydajność procesu produkcji. Po pierwsze pamiętajmy, aby maksymalnie ograniczyć efekt olśnienia, czyli nie doprowadzać do sytuacji, w której światło odbija się od maszyn oraz elementów pomieszczenia, oślepiając pracowników i upośledzając ich zdolność do rozpoznawania przedmiotów. Ponadto, pamiętajmy o prawidłowym, określonym przepisami doborze poziomu natężenia światła i o zapewnieniu odpowiedniej jego równomierności w obszarze pracy. Według przyjętych norm, poziom oświetlenia powinien wynosić minimum 300lx i być zwiększony w przypadku nocnych zmian, gdy pracownicy są wyjątkowo przemęczeni.

Na koniec nie zapominajmy o tym, że oświetlenie hali przemysłowej obejmuje nie tylko stanowiska pracy, lecz również korytarze oraz ścieżki poruszania się pracowników. W trosce o ich komfort i bezpieczeństwo, zaprojektujmy w tych częściach hali oświetlenie o wąskim kącie świecenia, który ułatwi przemieszczanie się po obiekcie.

Materiał partnera