Wymiana baterii w telefonie

Jak wymienić “niewymienialną” baterię w telefonie?

Wymiana baterii w telefonie sprawia wrażenie czynności wysoce problematycznej. Nowoczesne modele smartfonów nie pozwalają na samodzielną wymianę części podzespołów, które do niedawna można było swobodnie zastąpić we własnym zakresie. Niestety baterię bardzo łatwo uszkodzić lub znacząco zmniejszyć jej żywotność. W jaki sposób można wymienić baterię w telefonie i czy konieczne jest oddanie urządzenia do serwisu?

Co wpływa na żywotność baterii w telefonie?

Większość baterii w telefonach to ogniwa litowo-jonowe, które posiadają szereg zalet, jak szybkie ładowanie, trwałość, znaczna wydajność i stosunkowo niewielki ciężar. Każda bateria ma jednak podstawową wadę, ponieważ każdy pełny cykl ładowania powoduje, że nieznacznie traci swoje właściwości, za czym idzie zmniejszenie pojemności. Jednorazowe spadki wydajności są naprawdę niewielkie, jednakże zaczynają być odczuwalne po dłuższym czasie.

Sposób ładowania akumulatora również wpływa na żywotność – powinno się używać tylko oryginalnej ładowarki, a samo ładowanie należy doprowadzać maksymalnie do 80-90% zamiast do 100%. Ogniwa poddane zarówno działaniu zbyt niskich, jak i zbyt wysokich temperatur niszczą się, dlatego ładując telefon, nie należy umieszczać go w pobliżu grzejników ani niczym przykrywać. Unikanie nasłonecznionych miejsc lub korzystanie z urządzenia podczas mrozu także przysłuży się lepszemu działaniu baterii w przyszłości. Niestety nawet uważając na smartfona, akumulatory mogą posiadać ukryte wady produkcyjne, które sprawią, że mimo odpowiedniej dbałości, nastąpi konieczność serwisowania telefonu.

W jaki sposób można wymienić baterię?

Baterię da się wymienić we własnym zakresie. Obarczone jest to natomiast bardzo wysokim ryzykiem uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia urządzenia, dlatego zaleca się oddawanie telefonu do zaufanego serwisu, takiego jak Lombard Arena w Katowicach za każdym razem, gdy nastąpi konieczność naprawy usterki, nie tylko związanej z baterią. Wymiana akumulatora w smartfonie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi i fachowej wiedzy, ponieważ bardzo łatwo naruszyć konstrukcję urządzenia, powodując na przykład utratę wodoszczelności.

Aby prawidłowo przeprowadzić wymianę baterii, trzeba wykazać się niemałą cierpliwością i precyzją, a do tego ostrożnością, ponieważ ogniwa litowo-jonowe są łatwopalne, a przypadkowe przebicie bądź naruszenie konstrukcji może spowodować ich zapłon lub wybuch! Dlatego nie można lekceważyć także najpoważniejszego symptomu – jeżeli bateria w smartfonie spuchła pod obudową, należy bezzwłocznie udać się do serwisu, ponieważ istnieje poważne ryzyko zagrożenia zdrowia użytkownika.

Materiał partnera