Jak wybrać żarówki LED?

Ze względu na liczne zalety, żarówki LED wyparły tradycyjne źródła oświetlenia, które na dłuższą metę okazały się mało opłacalne, a dodatkowo szkodziły zdrowiu i środowisku. Diody elektroluminescencyjne, jako wydajne, energooszczędne i przyjazne środowisku oświetlenie, stanowią znakomitą alternatywę dla zwykłych żarówek. Na co jednak warto zwrócić uwagę, by wybrać idealną żarówkę LED?

Parametry techniczne

Nie da się ukryć, że dioiy LED stanowią opłacalną inwestycję. Wielkość oszczędności i komfort użytkowania tego typu oświetlenia zależą jednak od parametrów technicznych wybranego produktu. Kupując żarówki LED warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:

  • Moc i jasność – o poborze prądu żarówki decyduje jej moc znamionowa wyrażona w watach. Aby jednak określić jasność, z jaką będzie świeciła żarówka, należy uwzględnić również strumień świetlny, który wyraża się w jednostkach zwanych lumenami. Zestawienie tych dwóch wartości pozwoli na ocenę wydajności danej żarówki. Warto przy tym zaznaczyć, że do zastosowań przemysłowych wykorzystuje się przeważnie mocne światło, którego strumień powinien oscylować na poziomie przeszło tysiąca lumenów.
  • Barwa światła – na komfort użytkowania danego źródła światła, wpływa również barwa oświetlenia. Parametr ten wyrażany jest w Kelvinach (K). Przyjmuje się, że do zastosowań domowych wybieramy bardziej przyjazne światło ciepłe o wartości maksymalnej 3300 K, natomiast w biurach, fabrykach, magazynach i innych obiektach przemysłowych lepiej sprawdzi się wyraźniejsze światło zimne, czyli powyżej 5000 K.
  • Żywotność żarówki – diody elektroluminescencyjne charakteryzują się nieporównywalnie długą żywotnością, jednak przy zakupie warto sprawdzić, ile godzin niezawodnego działania żarówki LED deklaruje producent.

Oprócz tego do ważnych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED, należą wymiary gwintu i sposób zamocowania żarówki, a także kąt świecenia oraz szczelność. Wszelkie tego typu informacje powinny znaleźć się w karcie katalogowej producenta.

Gdzie kupować żarówki LED?

Aby móc cieszyć się pełnią zalet oświetlenia LED, warto kupować żarówki od sprawdzonych dostawców. Wiodące marki oferują źródła światła dostosowane do potrzeb inwestorów i warunków użytkowania oświetlenia. Przykładowo firma MTLed specjalizuje się w dostarczaniu produktów do zastosowań przemysłowych. Aby sprawdzić asortyment i możliwości danego przedsiębiorstwa, warto zapoznać się z jego projektami, realizacjami i referencjami. Przydatne mogą się również okazać opinie innych klientów. Zwróćmy także uwagę na długość przyznawanej na produkty gwarancji. Dzięki temu kupimy żarówki LED wysokiej jakości, które staną się wydajnym, energooszczędnym i trwałym źródłem światła.

Materiał partnera