oswietlenie magazynu oprawy oswietleniowe

Jak wybrać dobre oprawy oświetleniowe dla przemysłu?

Odpowiednie oświetlenie hal i magazynów to element niezbędny do zachowania wszelkich przepisów bezpieczeństwa oraz optymalnej pracy. Powinno ono zagwarantować dobrą widoczność, a także odpowiednie warunki pracy na wszystkich stanowiskach. Tradycyjne lampy sodowe szybko się nagrzewają, nie są odporne na czynniki zewnętrzne i mają niską trwałość. Z tego względu, nie są one w pełni odpowiednie do użytku w przemyśle. Coraz częściej zastępuje się je nowoczesnymi lampami, np. typu LED. Przy wyborze odpowiednich opraw oświetleniowych, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie ich do typu instalacji. Jakie oprawy oświetleniowe wybrać?

Konstrukcja oprawy oświetleniowej

Wybór odpowiedniej konstrukcji oprawy jest niezwykle ważnym krokiem przy wyborze typu oświetlenia. Od budowy oprawy zależy skuteczność oraz jednorodność oświetlenia. W niskich pomieszczeniach, najczęściej stosuje się matowe oprawy. W pomieszczeniach wysokich, lepiej sprawdzają się osłony z odbłyśnikami i soczewki skupiające. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie służy regulacji świetlnego strumienia.

Wybór oprawy ma wpływ na ilość źródeł światła potrzebnych do uzyskania pożądanego poziomu oświetlenia. Wpływa to na zużycie energii elektrycznej. Wszystkie oprawy mogą być podzielone ze względu na wysokość pomieszczeń, w których mają zostać zastosowane.

Oprawy oświetleniowe LED

Oświetlenie typu LED jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza w branży przemysłowej. Charakteryzuje się ono długą żywotnością i niskim poborem prądu.

Jak mówi specjalista z hurtowni elektrycznej Elektrotek

Stosowanie tanich opraw przemysłowych starego typu przestaje mieć sens. Nowoczesne oświetlenie i oprawy ledowe są doskonałym rozwiązaniem dla przemysłu. Nie nagrzewają się one wskutek pracy, a także mają większą wydajność świetlną przy niskim poborze mocy. Oprawy LED posiadają hermetyczną obudowę , która jest odporna na przenikanie pyłu i wilgoci. Dodatkowo, obudowa dobrze odprowadza nadmiar ciepła, dzięki czemu chroni diody przed awarią.

Oprawy oświetleniowe – na co zwrócić uwagę?

Odpowiednie oświetlenie ma ogromny wpływ nie tylko na komfort pracy, ale również pozwala na uniknięcie wielu wypadków. Wybierając oprawy oświetleniowe, powinno się zwrócić uwagę na ich skuteczność świetlną oraz na kąt rozsyłu światła. Kąt powinien być dostosowany do specyfiki oświetlanej przestrzeni. Ważna jest także klasa szczelności, oznaczana specjalnym parametrem. Im wyższy parametr, tym szczelniejsza oprawa i mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się przez nią kurzu czy wilgoci. Innym parametrem jest czas rozruchu, który powinien być jak najkrótszy.

Oprawy oświetleniowe są niezwykle ważnym elementem, który wpływa na jakość oświetlenia w danym obiekcie. Aby móc dobrać odpowiednie oprawy, należy dokładnie zapoznać się z ich rodzajami oraz parametrami.

Materiał partnera