Co zrobić, jeśli utraciliśmy dane z telefonu komórkowego?

Jak odzyskać dane z telefonu komórkowego?

Dzisiejsze telefony komórkowe to nie tylko urządzenia do wykonywania rozmów – to przenośne komputery, w których przechowujemy ogromne ilości mniej lub bardziej wrażliwych danych. Hasła do kont, numery kontaktowe, pliki czy też zdjęcia – utrata tych danych może wiązać się z poważnymi problemami. Warto zawczasu wiedzieć, jak postępować, jeśli już do takiej sytuacji dojdzie. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W dzisiejszych czasach bardzo znane stało się powiedzenie, iż ludzie dzielą na dwie kategorie: tych, którzy robią kopie zapasowe oraz tych, którzy dopiero zaczną to robić. Najczęściej o przydatności tego rozwiązania przekonujemy się bowiem zbyt późno, kiedy już stracimy część naszych cennych danych. Kopia zapasowa (z ang. backup) to kopia danych przechowywanych na oryginalnym urządzeniu w celu przywrócenia ich, jeśli pierwowzór ulegnie zniszczeniu lub zostanie skasowany. Kopie zapasowe możemy robić na wiele sposobów. Dane kontaktowe z telefonu możemy przechowywać na naszych kontach Google lub Apple. Jeśli chodzi o dane takie jak pliki czy zdjęcia najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w tzw. wirtualnej chmurze, takiej jak Dropbox czy Dysk Google, oferujących nawet kilka gigabajtów pamięci. Do danych w chmurze możemy dostać się z innego urządzenia po zalogowaniu do naszego konta. Możemy również skorzystać z jednej z wielu aplikacji do tworzenia kopii zapasowych.

Straciliśmy dane – co teraz?

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy kopii zapasowych i straciliśmy dane, np. w wyniku awarii systemu lub uszkodzenia telefonu? W pierwszej kolejności staramy się zachować spokój – wpadając w panikę podejmujemy wiele zupełnie nieracjonalnych działań, które mogą tylko pogorszyć naszą sytuację. Telefon, z którego straciliśmy dane, powinien być jak najmniej używany – najlepiej w ogóle go wyłączyć. Pod żadnym pozorem nie instalujemy na nim żadnego nowego oprogramowania ani nie zapisujemy w pamięci nowych danych. Co dalej? Wyjścia są dwa. Pierwsze – zabieramy telefon do serwisu, takiego jak firma Magic Phone, w którym specjaliści są w stanie odzyskać utracone dane. To rozwiązanie jest najbezpieczniejsze, bowiem daje nam dużą pewność, że awaria telefonu skończy się dla nas bez poważniejszych konsekwencji. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że naprawa zajmie trochę czasu i pociągnie za sobą pewne koszty, jeśli jednak w telefonie znajdowały się bardzo ważne dla nas pliki i kontakty, zdecydowanie warto skorzystać z takiej usługi. Drugim rozwiązaniem jest spróbowanie odzyskania danych samemu. Możemy to zrobić podłączając telefon do komputera i używając jednego z programów do odzyskiwania danych. Wybór aplikacji jest spory, jednak większość z nich jest płatna – ponadto bez doświadczenia w ich obsłudze nie możemy mieć tak wysokiej pewności, że cała operacja zakończy się sukcesem jak w przypadku skorzystania z serwisu.

Materiał partnera