naprawa drukarki biurowej

Jak odpowiednio dbać o drukarkę?

Drukarki, podobnie jak inne urządzenia, są podatne na różnego typu usterki. Warto wiedzieć, jak dbać o drukarkę, aby wydłużyć jej żywotność i uniknąć częstych wizyt w serwisie. Poznaj rekomendowane praktyki.

Regularna konserwacja i prawidłowe użytkowanie

Drukarka wykonuje bardzo precyzyjną pracę. Aby wszystko działało prawidłowo, należy regularnie poddawać ją konserwacji. Do czyszczenia drukarki najlepiej sprawdzą się ściereczki antyseptyczne lub z mikrofibry. Jeśli zaś chodzi o miejsca, do których nie da się dotrzeć ze ścierką, warto od czasu przedmuchać je sprężonym powietrzem. Należy również pamiętać o tym, że drukarkę należy wykorzystywać zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinna ona stać w miejscach silnie nasłonecznionych lub narażonych na działanie wilgoci. Co więcej, urządzenie powinno być używane regularnie. Wydruk strony testowej raz na dwa tygodnie będzie dobrą profilaktyką, która pomoże zapobiec problemowi zeschniętej głowicy.

Dobre materiały eksploatacyjne

Na żywotność drukarki ma również wpływ jakość materiałów eksploatacyjnych, przede wszystkim tuszy i tonerów. Pod żadnym pozorem nie można wkładać do drukarki wkładów niedopasowanych do konkretnego modelu. Większość producentów zaleca korzystanie wyłącznie z oryginalnych materiałów, lecz korzystanie z zamienników wysokiej jakości nie powinno negatywnie wpłynąć na kondycję urządzenia. Specjaliści z serwisu drukarek Estey rekomendują tylko, aby nie kupować najtańszych produktów niewiadomego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach drukarki mogą nie odczytywać zamiennika. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skorzystać z oryginalnych wkładów.

Profesjonalny serwis

Gdy już pojawi się jakaś usterka, nie musimy od razu wyrzucać urządzenia do kosza. Często znacznie lepszym rozwiązaniem będzie naprawa drukarki w profesjonalnym serwisie. W przypadku droższych urządzeń, np. firmowych kserokopiarek, warto regularnie korzystać z usług serwisowych, dzięki czemu będzie można przedłużyć żywotność urządzenia i uniknąć niepotrzebnych awarii. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, serwisantom możemy zlecić również prace konserwacyjne. Należy jednak pamiętać, aby zawsze korzystać wyłącznie z usług renomowanych serwisów, które gwarantują wysoką jakość usług.

Materiał partnera