Jak i gdzie kupować dobry osprzęt elektryczny?

Dobry sklep będzie charakteryzował się bogatą ofertą osprzętu elektrycznego i profesjonalną pomocą w zakresie poszczególnych produktów. Przy wyborze należy pamiętać, że wybór przede wszystkim powinien uwzględniać bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dopiero po ustaleniu tych kryteriów można zastanowić się nad konkretnym designem, który wpasuje się w wystrój wnętrza.

Atesty, certyfikaty i rankingi

Osprzęt elektroinstalacyjny, który montuje się na końcu wykonywania przyłącza elektrycznego, zazwyczaj wybierany jest pod względem walorów estetycznych. Zważywszy na to, że od niego będzie zależał przepływ prądu, na pierwszym planie powinniśmy uwzględniać kwestie bezpieczeństwa. Jak tłumaczy specjalista z hurtowni elektrycznej Algra-Król:

O tym, na ile dany produkt jest bezpieczny, można dowiedzieć się dzięki atestom i certyfikatom w oparciu o normę IP poszczególnych kategorii.

W wyborze danego producenta mogą pomóc także rankingi. Jedne z nich określą, dlaczego produkt danej marki uważany jest za najlepszy, a inne przedstawią najpopularniejszych producentów osprzętu elektrycznego.

Bezpieczeństwo w domowym użytkowaniu

Osprzęt musi być dostosowany do wymagań poszczególnych pomieszczeń. Gniazdka domowe powinny posiadać bolec pełniący rolę styku ochronnego. Natomiast do łazienki lepszy będzie wzór z klapką, która ochroni przed zalaniem wody. W ofercie można znaleźć również wkładki używane jak gumowa uszczelka. Gdy w domu są małe dzieci, warto wybrać gniazdka z osłonami torów prądowych. Chronią one przed możliwością włożenia palców czy drucików, co przy normalnym gniazdku spowodowałoby porażenie. Inną formą zabezpieczenia jest zakup dodatkowych zaślepek. Ważne jest dokładne określenie swoich potrzeb, aby funkcjonalność mogła iść w parze z bezpieczeństwem.

Wzory i kolory dostępne w zależności od potrzeb

Osprzęt elektroinstalacyjny powinien także dobrze się prezentować na tle kolorów ścian. Trendy wzornicze gniazdek i przełączników ukierunkowane są w dwie strony. Pierwsza w oparciu o ostre linie i kąty reprezentuje minimalizm, natomiast druga to smukłe wykończenia nieco odstające od powierzchni. Design zależny jest także od wersji kolorystycznej. Wciąż dominują kolory biały i ecru. Coraz popularniejsze stają się odcienie szarości, natomiast inne barwy w sklepach często są na zamówienie ze względu na znacznie mniejszą popularność. Wzornictwo opiera się także na materiale, z którego wykonany jest osprzęt. Osoby, które cenią ekskluzywność, mogą wybrać produkty szklane, drewniane czy marmurowe. Obok wyglądu warto jednak zwrócić uwagę na funkcjonalność i łatwość montażu. Przy wyborze asortymentu osprzętu elektrycznego dopasowanego do naszych potrzeb warto skorzystać z pomocy pracownia danego sklepu. Może on dopełnić naszą wiedzę na temat praktycznego zastosowania produktu.

Materiał partnera