pilot do bramy

Jak działa pilot do bramy?

Dla mieszkańca posesji bez wątpienia najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zapewnić je może odpowiednia brama przesuwna lub skrzydłowa. Problematyczne może okazać się jej ręczne otwieranie oraz zamykanie, dlatego coraz bardziej popularna staje się obecnie specjalistyczna automatyka do bram. Służy ona sterowaniu ogrodzeniem przy pomocy inteligentnego pilota. Podpowiadamy więc, w jaki sposób działa to urządzenie oraz jakie korzyści niesie za sobą  posiadanie automatycznej bramy.

Na jakiej zasadzie działa pilot do bramy?

Bramy automatyczne wyposażone są w specjalistyczne siłowniki, których praca skutkuje przesuwaniem lub obrotem skrzydła.  Każdy siłownik do bramy posiada również wbudowany odbiornik fal radiowych, do którego przekazywany jest sygnał z naszego pilota.  Taki pilot generuje określony, niepowtarzalny kod i wysyła sygnał radiowy do odbiornika, który odpowiada za otwieranie i zamykanie ogrodzenia za pośrednictwem panelu sterującego siłownikami.

Jak tłumaczą eksperci z Centrum Ogrodzeń Arkadia,,Istotne dla użytkownika jest to, że najczęściej zasięg takiego pilota wynosi  od 50 do 200 metrów. Oznacza to, że sterowanie bramą jest możliwe na przykład z domu, ale również  z odległego zakątka posesji, czy z ulicy’’. 

Warto dodać też, że piloty do ogrodzeń dostępne na rynku mogą działać w różnych trybach. Najbardziej tradycyjny nazywany jest „krok po kroku”. Stosowany jest najczęściej na prywatnych posesjach. Polega on na tym, że pierwsze naciśnięcie przycisku skutkuje otwarciem bramy, drugie – zatrzymaniem jej, zaś trzecie – zamknięciem. Istnieje również tryb “wspólnoty mieszkaniowej”, ułatwiający równoczesne otwieranie bramy kilku jej użytkownikom.  Markowa automatyka posiada też “funkcję furtki”, czyli możliwość częściowego otwarcia bramy z pomocą drugiego przycisku pilota. Często możemy się jednak spotkać z bardziej zaawansowanymi systemami, które umożliwiają odpowiednią regulację czasu od otwarcia do zamknięcia bramy. Warto wspomnieć też o tym, że proces zamykania bramy trwa zaledwie kilka do kilkunastu sekund.

Jakie są zalety korzystania z automatyki do bram?

Jedną z najważniejszych korzyści, jakie niesie za sobą sterowanie bramą pilotem, jest najwyższe bezpieczeństwo domowników. Dzieje się tak dlatego, że nikt niepożądany, kto nie ma dostępu do urządzenia, nie będzie w stanie otworzyć bramy. W przypadku zgubienia pilota, wystarczy zresetować pamięć odbiornika i od nowa zaprogramować każdy pilot do bramy z odmiennym kodem. Możemy zrobić to samemu lub wezwać profesjonalny serwis.  Inną zaletą sterowania ogrodzeniem za pomocą pilota jest oszczędność czasu.  Przypomnijmy sobie, ile zajmuje nam ręczne użytkowanie bramy: musimy podejść do bramy, otworzyć ją, wsiąść do samochodu, wjechać lub wyjechać autem, wysiąść, znów podejść do bramy i ją zamknąć.  I tak po kilka razy dziennie, czyli ponad tysiąc razy w roku! A pamiętajmy, że najczęściej tradycyjne, kute bramy mogą być niezwykle ciężkie. Codzienne ich otwieranie i zamykanie może być więc nie tylko męczące, ale też stanowić poważne obciążenie dla naszego kręgosłupa. Bardzo często jest to czynnik predysponujący do groźnych urazów. A przecież wystarczy otwierać i zamykać bramę dosłownie jednym palcem – naciskając jeden przycisk, bo brama sterowana pilotem to również wygoda. Dojeżdżając do swojego domu, możemy już z wyprzedzeniem otworzyć bramę, a zamknąć ją, kiedy już zaparkujemy w garażu. Wszystko to w komfortowych warunkach z wnętrza samochodu, podczas gdy na dworze pada deszcz lub śnieg. Dlatego brama na pilota jest dziś najpopularniejszym rozwiązaniem.

Materiał partnera