kobieta drukuje dokumenty w pracy

Jak drukować ekologicznie?

W czasach gwałtownych zmian ekologia nabiera jeszcze większego znaczenia. Coraz częściej wprowadzamy działania mające na celu ochronę środowiska. Niektóre z nich dotyczą również drukowania, które w wielu firmach odbywa się na olbrzymią skalę. Ekologiczne działanie zaczyna się od świadomości. Jeśli chcesz zadbać o środowisko – zapoznaj się z naszym wpisem. Przedstawiamy kilka porad, jak drukować ekologicznie.

Nie drukuj w kolorze

Jeśli nie jest to konieczne – nie drukuj w kolorze. Wykresy i zdjęcia będą równie czytelne w odcieniach szarości jak w pełnym kolorze. Dzięki temu wykorzystasz jedynie czarny tusz, a nie kolorowy. Co więcej – wiele drukarek posiada także opcję drukowania ekonomicznego. Jeśli Twoje urządzenie jest przystosowane do pracy w trybie ECO – korzystaj z niego. Takie rozwiązania wpłyną pozytywnie nie tylko na ochronę środowiska, ale także na budżet firmy.

Oszczędzaj papier

Jeśli w Twojej firmie zużywa się naprawdę dużo papieru, wybierz taki, który powstał z odzysku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii różnica między papierem z celulozy a tym uzyskanym z recyklingu jest niemal niewidoczna. Pamiętaj także o dokładnym sprawdzeniu pliku przed wydrukowaniem oraz zadrukowywaniu obu stron kartek. Niepotrzebne lub zniszczone dokumenty odkładaj w jedno miejsce, by potem zanieść je do skupu. Oddana makulatura nadaje się do wtórnego wykorzystania.

Wybieraj sprzęt i materiały eksploatacyjne od zaufanych producentów

Urządzenia i wyposażenie niezbędne do drukowania, w tym między innymi farby drukarskie, pochodzące od sprawdzonych producentów wyróżniają się wyższą jakością, a co za tym idzie – dłuższą żywotnością. To z kolei generuje znacznie mniej śmieci. Wybieraj drukarki ekologiczne i ekonomiczne, o najwyższej klasie energetycznej. Nie pozostawiaj urządzenia w trybie uśpienia. W czasie kiedy nie drukujesz – wyłącz drukarkę.

Segreguj śmieci

Jak tłumaczy ekspert z firmy FUJIFILM Sericol: Szkodliwość tuszów i tonerów nie wynika bezpośrednio z plastikowych pojemników, chociaż nawet one rozkładają się setki lat. Znacznie większym zagrożeniem są pozostałości, które się w nich znajdują. Składniki, z jakich skomponowany jest tusz lub toner, po przeniesieniu na kartkę nie są niebezpieczne, jednak nieprawidłowo zutylizowane mogą bardzo szkodzić środowisku naturalnemu. 

Pustych pojemników po tuszach i tonerach nigdy nie wyrzucaj do kosza! Istnieją różne metody na ich pozbycie się, w tym między innymi oddanie do skupu lub wyrzucenie do specjalnie oznaczonych pojemników dostępnych w niektórych galeriach handlowych i sklepach elektronicznych.

Materiał partnera