zasilacz do oświetlenia LED

Jak dobrać zasilacz do oświetlenia LED?

Planujesz samodzielną instalację oświetlenia ledowego? Oprócz źródła światła, czyli np. taśmy LED, będziesz potrzebował kilku dodatkowych akcesoriów, w tym przede wszystkim zasilacza. Dobrze dobrany zasilacz zapewni poprawne działanie całej instalacji i będzie skutecznie chronił diody przed wahaniami napięcia, przepięciami i innymi zakłóceniami. Podpowiadamy, jak znaleźć ten właściwy.

Większość ledowych źródeł światła nie jest przystosowana do pracy pod napięciem 230V. Wyjątkiem są żarówki LED, przeznaczone do używania w ogólnej instalacji z zamontowanymi już oprawami. Taśmy LED zazwyczaj oparte są na napięciu stałym 12V, rzadziej 24V, dlatego w miejscu podłączenia do domowej sieci elektrycznej wymagają stosowania stałonapięciowych zasilaczy DC, czyli po prostu zasilaczy LED – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu internetowego BERGE.

Napięcie i moc zasilacza LED

Dobór odpowiedniego napięcia zasilacza LED jest banalnie prosty. Napięcie wyjściowe zasilacza musi być identyczne z napięciem podłączanego oświetlenia. Jeżeli zamierzasz podłączyć taśmę LED o napięciu stałym 12V, wybierz zasilacz LED o napięciu wyjściowym 12V DC. Do urządzeń oświetleniowych o napięciu 230V, a więc np. lampek nocnych, naświetlaczy lub świetlówek nie potrzebujesz zasilacza.

Dobór prawidłowej mocy zasilacza LED niekiedy może wymagać przeprowadzenia prostych obliczeń. Minimalna moc zasilacza ledowego jest równa sumie mocy podłączanych do niego odbiorników. Oznacza to, że przed zakupem zasilacza musisz dodać do siebie wartości mocy wszystkich elementów, które planujesz do niego podłączyć. Jeśli więc twoja instalacja składa się z pięciu metrowych odcinków taśmy LED o mocy 16W, potrzebujesz zasilacza o minimalnej mocy 80W (5 x 16W = 80W). I tu ważna uwaga: staraj się zawsze wybierać zasilacze o mocy ok. 10-15% większej niż moc odbiorników. W opisanej wyżej sytuacji najlepiej sprawdzi się więc zasilacz ledowy o mocy ok. 90W i więcej.

Dobór zasilacza ledowego pod kątem miejsca użytkowania

Bardzo ważną kwestią jest wybór modelu zasilacza przystosowanego do pracy w warunkach panujących w miejscu montażu. Jeżeli planujesz instalację oświetlenia LED w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności lub narażonym na zachlapania wodą (łazienka, okolice zlewu kuchennego), wszystkie jej elementy powinny posiadać podwyższoną klasę szczelności, czyli minimum IP44. Zasilacze wodoszczelne o IP67 sprawdzą się również w zastosowaniach zewnętrznych oraz w najbliższym sąsiedztwie wanny czy prysznica.

W sklepach elektrycznych i oświetleniowych znajdziesz szeroki wybór zasilaczy ledowych o różnej konstrukcji. Obok klasycznych zasilaczy modułowych dostępne są modele wtyczkowe, małe zasilacze do montażu w puszcze oraz zasilacze meblowe, często w wersjach slim, umożliwiającej dyskretne mocowanie za listwami i niewielkimi załamaniami architektonicznymi.

Materiał partnera