mężczyzna reperujący komputer

Jak dbać o biurowy sprzęt komputerowy? Serwis i konserwacja

Żadne nowoczesne biuro nie jest w stanie efektywnie działać, jeśli nie zostanie wyposażone w niezbędny sprzęt komputerowy. By korzystanie z niego było możliwe, należy o posiadane urządzenia regularnie i właściwie dbać. Czynności te przeważnie nie są zbyt skomplikowane, a zapewnią niezawodną pracę sprzętu przez długi czas, bez konieczności wymiany. W tym artykule podpowiadamy, jak dbać o biurowy sprzęt komputerowy, by mógł działać bez zarzutu.

Regularne czyszczenie

Powierzchnie biur są regularnie sprzątane, gdyż pojawia się tam kurz, bakterie i inne rodzaje zanieczyszczeń. Podobnie powinniśmy postępować ze sprzętem komputerowym, który również jest narażony na szkodliwe działanie brudu. W szczególności należy zwracać uwagę na czyszczenie telefonów, myszek i klawiatur, ponieważ tych urządzeń bardzo często dotykamy, co ułatwia przenoszenie się bakterii. Co więcej, telefon podczas rozmowy zwykle trzymamy blisko twarzy, co dodatkowo zwiększa ryzyko. Biuro warto wyposażyć w środki dezynfekujące przeznaczone do czyszczenia ekranów, by bezpiecznie usuwać z nich kurz i zabrudzenia. Środki takie przydadzą się szczególnie przy pielęgnacji tablic interaktywnych, gdyż strukturę tych urządzeń niezwykle łatwo zniszczyć, jeśli będziemy korzystać z nieprzystosowanego preparatu.

Musimy pamiętać, że mimo dokładnego sprzątania, kurz może przedostawać się do wewnątrz komputera. Dzieje się tak za sprawą pracujących układów chłodzenia, które zasysają powietrze z otoczenia, a wraz z nim wciągają drobinki kurzu. Po czasie komputer trzeba będzie więc rozkręcić i zabrudzenia usunąć, w czym pomocny będzie serwis komputerów i notebooków.

Dbałość o zawartość dysków

Poza pielęgnacją samych urządzeń, powinniśmy zwracać uwagę również na zawartość dysków naszych komputerów. Bagatelizowanie tego aspektu może bowiem sprawić, że posiadany sprzęt będzie działał wolniej, aż wreszcie całkowicie odmówi nam współpracy. Warto rozważyć skorzystanie z usług firm, na przykład PC Solutions, które oferują sprzedaż oprogramowania antywirusowego. Dzięki temu uchronimy się od ryzyka ataku na komputer, który może doprowadzić do kradzieży poufnych informacji. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku sprzętu firmowego, na którym znajduje się wiele ważnych firmowych danych i aplikacji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Oprogramowanie takie to jednak nie wszystko, a my musimy dodatkowo przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy o regularnych aktualizacjach systemu i programów, gdyż takie łatki zwykle zawierają najnowsze poprawki w zakresie bezpieczeństwa. Oprócz tego usuwajmy z dysków zbędne dane, których nagromadzenie może spowodować wolniejsze działanie urządzenia. Systemy operacyjne wyposażone są w narzędzia oczyszczające dysk, jednakże możemy zaopatrzyć się w dodatkowe programy, które pozwolą zrobić nam to dokładniej.

Materiał partnera