Formy nabycia ekspresu do kawy – zakup, leasing i dzierżawa

Ekspres do kawy to obecnie urządzenie, bez którego obyć nie może się w zasadzie żadne biuro. Są to jednak jednocześnie urządzenia dość drogie, dlatego nie zawsze  firma decyduje się na ich zakup. Innymi formami nabycia ekspresu do kawy są leasing i dzierżawa. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Które  z nich cieszy się największą popularnością?

Amortyzacja – powyżej jakiej kwoty jest możliwa?

W sytuacji, gdy cena urządzenia nie przekracza 3500 złotych netto, najlepszym rozwiązaniem jest nie leasing, nie dzierżawa, a zakup ekspresu do kawy. Powyżej tej kwoty ekspres do kawy musi być bowiem już amortyzowany według stawki 20%. Warto przy tym pamiętać, że wydatki poniesione z tytułu zakupu urządzeń potrzebnych do przygotowywania napojów można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów firmy i odliczyć od nich podatek naliczony VAT. Leasing jest z kolei formą zakupu w przypadku której firma przekazuje do dyspozycji maszynę w zamian za uiszczanie co miesiąc opłaty. Po zakończeniu umowy leasingowej można dane urządzenie wykupić na własność. Leasingowaniem (i innymi formami zakupu) zajmuje się przykładowo firma Caffe Team.

Leasing ekspresu do kawy

Nie wszyscy wiedzą o tym, że leasingować można nie tylko samochody, ale i np. ekspresy do kawy. W czasie trwania umowy leasingu firma co miesiąc otrzymuje fakturę VAT. Koszt netto to w całości koszt uzyskania przychodu, a więc obniża on podstawę opodatkowania. Podatek VAT ulega tym samym całkowitemu odliczeniu. W Polsce panuje upodobanie do posiadania sprzętów na własność – tymczasem na świecie zauważyć można mocny trend odchodzenia od posiadania na rzecz właśnie wynajmowania. Jednak nawet w przypadku osób, które lubią mieć rzeczy na własność, leasing może okazać się dobrym rozwiązaniem. Po zakończeniu umowy leasingowej można wykupić dane urządzenie na własność.

Dzierżawa ekspresu

Jeszcze innym rozwiązaniem jest dzierżawa ekspresu do kawy. To rozwiązanie dla tych firm, które nie chcą inwestować w zakup urządzenia. W przypadku dzierżawy wynajmują one ekspres i zobowiązują się do zakupu kawy. Ilość zamawianej kawy jest przy tym ustalana w zależności od indywidualnych potrzeb. Na tej podstawie wybiera się również urządzenie o danej wydajności. Opłata za dzierżawę ekspresu do kawy i zakup samej kawy to koszt uzyskania przychodu, który pomniejsza podatek dochodowy. W dzierżawie można liczyć również na kompleksowy serwis urządzenia i regularne dostawy kawy. To rozwiązanie ma sporo zalet. Przede wszystkim nie wiąże się z jednorazowym wysokim wydatkiem.

Materiał partnera