Filtry do lodówki – przegląd rozwiązań

Lodówki z wbudowaną kostkarką do lodu to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale cieszące się dość dużą popularnością. Mając taki sprzęt w domu nie musimy martwić się, że w upalne lato lub podczas imprezy domowej zabraknie nam lodu. Do poprawnego działania lodówki w wielu przypadkach konieczne jest podłączenie jej do ujęcia wody. Jeśli chcemy, żeby produkowany lód był bezpieczny dla zdrowia, konieczne jest regularne wymienianie filtra wody w lodówce.

Filtr wody w lodówce – jakie zadania pełni?

Woda, której używamy w domu jest pełna różnego rodzaju zanieczyszczeń – mechanicznych, chemicznych czy biologicznych. Zadaniem filtra lodówkowego jest wyłapanie tych zanieczyszczeń, zanim woda zostanie użyta do produkcji lodu, który wrzucamy np. do drinków. Brak filtra lub jego niska wydajność ma bardzo poważne konsekwencje.

Po pierwsze wyprodukowany w lodówce lód zaczyna mieć specyficzny smak, który ma wpływ na smak napojów, w których go umieścimy – mówi przedstawiciel firmy Global Water – Lód wyprodukowany z czystej wody powinien być całkowicie pozbawiony smaku. Po drugie w wodzie obecne są bakterie, które spożywamy wraz z lodem. Mitem jest, że niska temperatura usuwa zagrożenie ze strony mikroorganizmów – są one nadal obecne i żywe.

Należy pamiętać, o regularnej wymianie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta, nawet jeśli nie korzystamy z kostkarki w sposób regularny. Filtr i tak z czasem zużywa się i w końcu nie jest w stanie zatrzymać zanieczyszczeń, które do niego wpływają – osadzają się one na dalszych elementach instalacji doprowadzającej wodę. W takiej sytuacji nawet wymiana filtra nie gwarantuje nam czystego lodu – osadzone zanieczyszczenia muszą się najpierw wypłukać z instalacji. Dlatego wymiana filtra jest bardzo ważna.

Filtry do lodówki – przykładowe produkty

W ofercie firmy Global Water znajdziemy dwa rodzaje filtrów jej produkcji – Ice Box oraz Royal Water. Czym się one różnią między sobą?

  • Ice Box to zewnętrzny filtr do lodówki wyposażony we wkład liniowy z węglem aktywnym z orzechów kokosowych. Przeznaczony jest do usuwania z wody zanieczyszczeń takich jak piasek, substancje organiczne, chlor, fluorki i pestycydy. Przeznaczony jest do wszystkich lodówek side by side – montowany jest na wężu doprowadzającym wodę. Jego wymiary to 28 centymetrów długości i 5 centymetrów średnicy. Filtr powinien być wymieniany co 6 miesięcy.
  • Royal Water poza zanieczyszczaniami chemicznymi i mechanicznymi usuwa z wody również metale ciężkie, takie jak ołów oraz zapobiega rozwojowi mikroorganizmów – w ten sposób zapewnia kompleksowe oczyszczanie. Podobnie jak Ice Box pasuje do wszystkich lodówek side by side, montowany jest na wężu doprowadzającym wodę. Skład złoża stanowi węgiel aktywny oraz KDF. Filtr powinien być wymieniany co 12 miesięcy.
Materiał partnera