Rodzaje drukarek

Drukarki laserowe czy atramentowe – które lepsze?

Kupujący drukarkę stajemy przed dylematem czy wybrać drukarkę laserową, czy atramentową? Z jednej strony za drukarką atramentową przemawia jej niższa cena i kompaktowy rozmiar.  Z drugiej strony drukarki laserowe mają większą wydajność, niższe koszty eksploatacyjne i szybszy wydruk. Jaki zakup będzie zatem bardziej opłacalny i która drukarka jest lepszym rozwiązaniem?

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe zdecydowanie królują wśród drukarek kupowanych do celów biurowych. Decydują o tym  ich dwie cechy: szybkość wydruku i niższy (niż w drukarkach atramentowych) koszt pojedynczego wydruku. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są drukarki laserowe monochromatyczne, ponieważ ich tonery są najbardziej pojemne, a wydruk najszybszy.

Minusem drukarek laserowych z pewnością jest ich cena. Co więcej, musimy wybrać pomiędzy drukarką monochromatyczną, a kolorową. Wybór ten jest o tyle ważny, że w przypadku drukarki kolorowej laserowej wzrasta nie tylko cena urządzenia, ale także cena pojedynczego wydruku (również tego w czerni i bieli).

Bardzo wygodnym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem dla firm jest kupowanie dużych wydajnych drukarek laserowych wielofunkcyjnych, które równocześnie pełnią funkcje m.in. skanera i kopiarki. Taka inwestycja szybko się zwraca, ponieważ jedna duża drukarka laserowa podłączona do sieci jest w stanie zaspokoić potrzeby na wydruki nawet sporego biura.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe są częściej kupowane jako sprzęt do użytku domowego. Kuszą przede wszystkim niską ceną i możliwością kolorowych wydruków. Niestety coś za coś. W najtańszych modelach wydruk jest słabo opłacalny, a jeden toner wystarcza na zaledwie kilkaset stron. Z drugiej jednak strony, wydruk atramentowy ma lepszą jakość. Zdecydowanie lepiej nadaje się więc do wydruku zdjęć i broszur. Drukarka atramentowa umożliwia też wydruk na specjalnych rodzajach papieru, jak np. papier fotograficzny.

Drukarki atramentowe również mogą być wielofunkcyjne z możliwością skanowania i kserowania. Minusem drukarek atramentowych będzie na pewno stosunkowo wolny wydruk na poziomie ok. 10 stron na minutę. Do celów domowych taka prędkość powinna jednak w zupełności wystarczyć.

Jeśli wciąż nie wiesz jaką drukarkę wybrać – zachęcamy do kontaktu z firmą As Mar oferującą sprzedaż i serwis drukarek wielofunkcyjnych.

Orzeł czy reszka?

Podsumowując, patrząc na różnice pomiędzy drukiem atramentowym, a laserowym widać, że atramentówki bardziej będą pasować do użytku prywatnego. To dlatego, że są kompaktowe więc łatwiej będzie je przenosić po mieszkaniu, a przecież w domu rzadko mamy sieć wewnętrzną. Co więcej, będziemy mieli możliwość wydruków w kolorze. Z drugiej jednak strony, jeżeli drukujemy kilkanaście albo kilkadziesiąt stron dziennie, wówczas atramentówki raczej się nie sprawdzą. Nie tylko dlatego, że wciąż będziemy musieli uzupełniać tusz, ale też ze względu na wolniejszy wydruk. Ponadto tanie drukarki atramentowe mają także krótszą żywotność niż laserowe, dlatego szybciej będziemy musieli kupić nową drukarkę.

Materiał partnera