Drukarka igłowa – kiedy opłaca się ją stosować?

Wielu osobom drukarki igłowe kojarzą się ze starą i przestarzałą dziś technologią. Okazuje się jednak, że urządzenia tego rodzaju doskonale sprawdzają się m.in. w firmach. Przede wszystkim pozwalają one na druk milionów znaków w niewielkiej cenie. Z tego powodu wciąż można je znaleźć w wielu przedsiębiorstwach różnego rodzaju. Jakie jeszcze zalety mają drukarki igłowe?

Oszczędność

Mimo upływu lat, drukarki igłowe wciąż są obecne na rynku i mają się całkiem dobrze. Na pewno są to urządzenia znacznie tańsze w eksploatacji niż klasyczne drukarki atramentowe i laserowe. Jedna taśma, w zależności od modelu drukarki, wystarcza na wydrukowanie od 200 tysięcy do aż 15 milionów znaków, tymczasem koszt taśmy nie przekracza na ogół kilku złotych. Dla porównania – w przypadku drukarek atramentowych koszt jednego tuszu oscyluje ok. 100 złotych, a cena jednego tonera do drukarki laserowej przekracza barierę 200 złotych. Pod względem kosztów eksploatacji drukarki igłowe są więc bezkonkurencyjne. Bogatą ofertę drukarek igłowych znajdziemy w dobrych sklepach i serwisach komputerowych, takich jak na przykład sklep internetowy Zizako.pl.

Nowoczesne drukarki igłowe

Wiele osób, w tym przedsiębiorców, utożsamia drukarki igłowe z urządzeniami starymi, których już się nie używa. Tymczasem popularne igłówki od lat są udoskonalane i wciąż znajdują szerokie grono zwolenników. Nowoczesne modele potrafią drukować nawet w kolorze. Warto przy tym wspomnieć, że szybkość drukowania dochodzi do 1500 znaków na sekundę. Urządzenia tego rodzaju pozwalają ponadto na druk na powierzchniach nietypowych. Radzą sobie z papierem wielowarstwowym, grubszą tekturą czy papierem rolkowanym do wydruku długich plików z zachowaniem ich ciągłości. W taki sposób często drukuje się m.in. tabele.

Druki wielokrotne

Oprócz tego drukarki igłowe można wykorzystywać razem z papierem samokopiującym, uzyskując jednorazowo aż siedem odbitek. Wszystkie te zalety igłówek doskonale znają przedsiębiorcy, którzy za ich pomocą drukują faktury, bilety itp. Oczywiście drukarki igłowe nie są urządzeniami bez wad. Niektóre osoby mogą narzekać, że głośno pracują, co może nieco rozpraszać np. podczas pracy w biurze. Ponadto, jakość druku w tym przypadku bywa niższa niż u drukarek atramentowych czy laserowych. Jednak w wielu firmach wciąż stawia się właśnie na drukarki igłowe. Wynika to z niskich kosztów eksploatacji oraz wysokiej wydajności. Drukarki igłowe są szybkie, a nowoczesne modele pozwalają także na druk w kolorze.

Materiał partnera