obróbka CNC

Dlaczego warto zdecydować się na obróbkę stali metodą CNC?

W wielu gałęziach przemysłu występuje obróbka metali i tworzyw sztucznych. Dość często poza zapewnieniem wysokiej jakości produkowanych elementów, konieczne jest też ich szybkie wykonanie. To właśnie dzięki możliwości otrzymania precyzyjnych elementów w krótkim czasie obróbka stali metodą CNC stała się tak popularna. Dlaczego jeszcze warto ją wybrać?

Czym jest obróbka metodą CNC?

CNC to z angielskiego „Computerized Numerical Control”, czyli „maszyna sterowana numerycznie”. Jest to jedna z nowocześniejszych metod pozwalających na otrzymanie wysokiej jakości elementów. Stopniowo wypiera ona tradycyjne sposoby produkcji artykułów ze stali. Początkowo była stosowana wyłącznie przez wojsko. Dziś jest niezwykle popularna w wielu zakładach produkcyjnych. Obróbkę metodą CNC wykorzystuje się do kształtowania stali skrawaniem, toczenia, wycinania i frezowania. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest precyzja – pozwala ono otrzymać idealne odwzorowanie produkowanych części. Można powiedzieć, że zapewnia również idealną powtarzalność wykonania, co jest niezwykle ważne przy realizacji serii identycznych elementów. Dzięki maksymalnemu wyeliminowaniu możliwych do wystąpienia błędów daje ogromną przewagę konkurencyjną nad tradycyjną obróbką. Ta druga nie pozwala uzyskać tak dobrych efektów.

Jakie są jeszcze zalety rozwiązania?

Stosowanie maszyn CNC pozwala znacznie usprawnić cały proces obróbki, co w konsekwencji pozwala znacznie przyśpieszyć produkcję części. Początkowo stosowane były one
w produkcji wieloseryjnej, jednak coraz częściej można je wykorzystać także w tej jednostkowej. Sam zakup specjalistycznej maszyny nie jest tani, dlatego w przypadku konieczności wykonania niewielkiej ilości elementów warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm oferujących usługi CNC, np. takich jak Metaloskraw.

Jest to również sposób na wygenerowanie oszczędności. Obsługiwane ręcznie maszyny często powodowały opóźnienia, ale też straty surowców, których zakup nie jest małym kosztem. Technologie komputerowe pozwoliły znacznie zmniejszyć błędy i zwiększyć precyzję wykonania elementów, a to w konsekwencji pozwala zredukować ilości użytych materiałów. Dodatkowo jest to rozwiązanie pozwalające uzyskać wysokiej jakości krawędzie, które nie wymagają dodatkowej obróbki. Co ważne, produkcja przy użyciu maszyn CNC może uwzględniać różnego rodzaju materiały np. żeliwo, stal, mosiądz, a nawet tworzywa sztuczne. Nic dziwnego, że w wielu branżach i dziedzinach przemysłu jest ona tak bardzo popularna.

Materiał partnera