Instalacje światłowodowe

Dlaczego warto inwestować w instalacje światłowodowe?

Instalacja światłowodowa to nowoczesne rozwiązanie, które daje niemal nieograniczone możliwości dostępu do internetu, telewizji oraz telefonii. Bez zawahania można powiedzieć, że jest to technologia przyszłości, które coraz śmielej pojawia się w otoczeniu, aczkolwiek nadal nie jest w pełni wykorzystywana. Czym jest światłowód i dlaczego warto w niego zainwestować? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Światłowód – charakterystyka

Światłowód to kabel składający się z przezroczystego włókna szklanego, wzbogaconego sztucznymi tworzywami, który umożliwia przesyłanie danych za pomocą światła. Jest on zaliczany do jednych z nowocześniejszych technologii teleinformacyjnych. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim niezawodność – jest wyjątkowo odporny na zakłócenia spowodowane m.in. niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Ulewny deszcz, jak i inne zjawiska atmosferyczne nie zakłócają jego pracy, co niestety jest częstym problemem w przypadku wykorzystywania klasycznego okablowania. Dodatkowo rozwiązanie to zapewnia bardzo wysoką prędkość przesyłu, gwarantując jednocześnie pewny i szybki dostęp do sieci internetowej – wyjaśnia ekspert z firmy Teldata.

Niestety, zanim instalacje światłowodowe dotrą do każdego miejsca w kraju, minie jeszcze sporo czasu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości staną się obowiązkowym elementem wyposażenia nowych domów i mieszkań, gdyż deweloperzy otwierają się na tę możliwość, pragnąc jednocześnie podnieść standard oferowanych nieruchomości. Co więcej, podłączenie światłowodów do nowych obiektów jest dużo prostsze niż w przypadku już istniejących budynków. Ich wykonanie wymaga wykorzystania niemalże wszystkich nowych elementów – jedynie niewielka część istniejącej infrastruktury może okazać się przydatna. Prace te wiążą się m.in. z koniecznością wykonania otworów w ścianach i okablowania.

Dlaczego światłowód cieszy się tak dużą popularnością?

Pomimo iż instalacje światłowodowe dopiero wkraczają do świata internetu, cieszą się już ogromną popularnością. Wynika ona przede wszystkim z zapewnienia szybkiego i stabilnego łącza, które ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych czy efektywną naukę. Dodatkowo instalacja światłowodowa poprawia się jakość korzystania z multimediów, a przy tym pełna prędkość przesyłu danych nie jest ograniczona.

Z możliwości tych pragnie skorzystać większość społeczeństwa, jednak najczęściej omawiane rozwiązanie pojawia się w dużych miastach. Nadzieję daje jednak fakt, że małymi krokami światłowody docierają również do mniejszych miejscowości, co potwierdza, że wkrótce technologia ta zawładnie całym światem.

Materiał partnera