przenośna kasa fiskalna

Czym się różnią kasy fiskalne POS od ECR?

Większość biznesów handlowo-usługowych zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz podatku przy pomocy kasy rejestrującej. Właściciele działalności mają do wyboru urządzenia, które różnią się między sobą funkcjonalnością. Nowoczesne kasy fiskalne mogą nie tylko rejestrować transakcje, ale też usprawniać zarządzanie firmą. Kasy fiskalne dzielą się głównie na dwie grupy: ECR i POS. Czym się różnią? Sprawdźmy.

Kasy ECR

Kasy ECR (Electronic Cash Register) to elektroniczne kasy rejestrujące, które po fiskalizacji nie mają zbyt wielu możliwości rozbudowy czy konfiguracji. Są to gotowe urządzenia posiadające ograniczoną bazę produktów, wgrane na stałe oprogramowanie i – w porównaniu do modeli POS – niewielką pamięć RAM. Po jej zapełnieniu konieczny jest zakup nowego urządzenia lub modułu fiskalnego. Plusem kas z grupy ECR jest jednak ich bardzo duży wybór.

Właściciele firm mogą zdecydować się na przenośną kasę fiskalną, która ma niewielkie rozmiary i doskonale nadaje się do prowadzenia działalności mobilnej. Wśród kas ECR znajdują się również modele jednostanowiskowe i systemowe, które dają możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń, takich jak komputer, terminal płatniczy, skaner kodów kreskowych czy drukarka paragonów.

Kasy POS

Elektroniczne systemy sprzedaży, czyli kasy POS (lub EPOS – Electronic Point Of Sale) cechują się ogromną funkcjonalnością i możliwością rozbudowy. Jest to najbardziej zaawansowana technologicznie grupa urządzeń służących do ewidencji sprzedaży, a jednocześnie kontroli innych kwestii. Co więcej, w razie potrzeby system ten może być rozszerzony nie tylko o dodatkowe urządzenia, ale też oprogramowanie, pamięć RAM czy lepszy procesor.

Kasy POS z założenia składają się z komputera, monitora, klawiatury i drukarki fiskalnej. Na komputerze zainstalowane jest oprogramowanie sprzedażowe, a głównym urządzeniem fiskalnym jest drukarka. W ofercie takich sklepów, jak Fiskas możesz znaleźć szeroki wybór sprzętów, które z łatwością zostaną dostosowane do prowadzonej działalności.

Kiedy są stosowane oba modele?

Systemy POS najlepiej sprawdzają się w placówkach, w których zachodzi konieczność wykorzystania wielu dodatkowych funkcji, np. programów magazynowych. Zapewniają więc one nie tylko profesjonalną obsługę klienta, ale też ułatwiają prowadzenie firmy. Kasy ECR natomiast mogą być świetną propozycją dla działalności obwoźnych, a także dużych placówek czy sklepów, w których funkcjonuje wiele stanowisk kasowych. Kasy systemowe pozwalają bowiem na połączenie kilku kas.

Materiał partnera