mikrofon dynamiczny

Czym różni się mikrofon dynamiczny od pojemnościowego?

Wybierając mikrofon, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Najważniejszą z nich jest to, czy potrzebujemy mikrofonu dynamicznego, czy pojemnościowego. Wiele osób zastanawia się, co w ogóle oznaczają te dwa terminy. Wyjaśniamy, czym różnią się między sobą mikrofony dynamiczne i pojemnościowe, wymieniamy ich zalety i wady, a także podpowiadamy, na który się zdecydować, gdy chcesz występować na żywo, a na który, gdy chcesz nagrywać w studiu.

Mikrofony dynamiczne

Mikrofony dynamiczne charakteryzują się prostą budową. Ich najważniejszymi elementami są cienka, a jednocześnie elastyczna membrana, a także połączona z nią cewka, która znajduje się pod wpływem silnego pola magnetycznego wytworzonego przez magnes. Fale akustyczne generują drgania powietrza, które poruszają membraną i cewką, wytwarzając w ten sposób napięcie na zaciskach tej drugiej, co ostatecznie prowadzi do powstania prądu o częstotliwości odpowiadającej częstości drgań fal dźwiękowych.

Mikrofony dynamiczne są znacznie mniej czułe niż pojemnościowe, co sprawia, że są odporne na głośne dźwięki oraz sprzężenia. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą, w zależności od tego, czy chcemy za ich pomocą wyłapywać ciche dźwięki, czy też nie. Mikrofony dynamiczne wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz niskie temperatury. Nie wymagają własnego zasilania. Są na ogół tańsze od modeli pojemnościowych, jednak jakość ich brzmienia nie jest tak dobra.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofony pojemnościowe mają bardziej złożoną konstrukcję. Składają się z ruchomych okładek oraz stalowej siatki membranowej. Dzięki naładowaniu polaryzującym napięciem tworzą specyficzny typ kondensatora. Fale dźwiękowe, wywołując drgania membrany, zmieniają pojemność kondensatora. Prowadzi to do powstawania impulsów elektrycznych przesyłanych do rejestratora.

Mikrofony pojemnościowe mogą się pochwalić znacznie większą czułością niż modele dynamiczne, dzięki czemu można za ich pomocą rejestrować nawet najcichsze dźwięki. Lepiej wyłapują wszystkie częstotliwości, zarówno wysokie, jak i niskie, a także transjenty, czyli pierwsze nadchodzące szczyty fali dźwiękowej. Potrzebują dodatkowego zasilania fantomowego. Mikrofony pojemnościowe są podatne na sprzężenia, więc nie są w stanie znieść tak dużego ciśnienia akustycznego jak mikrofony dynamiczne, przez co trudno za ich pomocą dobrze nagrać głośne dźwięki.

Dla kogo mikrofon dynamiczny, a dla kogo pojemnościowy?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że mikrofon dynamiczny jest lepszy od pojemnościowego lub odwrotnie – oba rodzaje znajdują swoje zastosowanie w określonych sytuacjach. Mikrofony dynamiczne wykorzystywane są przede wszystkim podczas występów na scenie. Sprawdzą się również w sytuacji, gdy chcemy nagrywać agresywny, dynamiczny, głośny wokal bądź gdy nasze pomieszczenie jest słabo lub w ogóle niezaadaptowane akustycznie – tłumaczy nasz ekspert ze sklepu Lighting Center, w którego ofercie znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju mikrofonów. Mikrofony pojemnościowe z kolei pokazują pełnię swoich możliwości w studiach nagraniowych. Będą idealne zwłaszcza do nagrywania delikatnych dźwięków oraz wyłapywania niuansów. Warto się na nie jednak decydować tylko wtedy, gdy przestrzeń, w której zamierzamy nagrywać, jest dobrze zaadaptowana akustycznie. W innym wypadku urządzenie będzie zbierać cały pogłos z otoczenia – podsumowuje nasz rozmówca.

Materiał partnera