zużyty sprzęt AGD i RTV

Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV/AGD?

Nawet małe dzieci wiedzą, na jakie śmieci przeznaczony jest dany kontener do recyklingu. Sprawa nie jest jednak tak prosta w przypadku śmieci elektronicznych. Niestety nadal wiele osób zostawia stare sprzęty np. w lasach lub wyrzuca je do zwykłego śmietnika. Na szczęście nieodpowiednia utylizacja jest objęta karą grzywny, ponieważ zanieczyszcza środowisko. Jak więc pozbyć się nieużywanych lub popsutych sprzętów RTV i AGD?  

Co zalicza się do sprzętu RTV i AGD?

Dawniej lista sprzętu elektrycznego i elektronicznego była o wiele krótsza. Do RTV zaliczały się jedynie radia i telewizory. Obecnie pod tym skrótem kryją się także wszelkiego rodzaju odtwarzacze np. DVD lub Blue-rey, dekodery, zestawy głośników, projektory, a także mniejsze urządzenia np. słuchawki i telefony komórkowe. Natomiast sprzęty AGD to wszystkie urządzenia wykorzystywane w domu m.in. pralki, kuchenki, lodówki, zmywarki i mikrofalówki. Z biegiem czasu wszystkie te urządzenia zużywają się, psują lub pozbywamy się ich, ponieważ wychodzą z mody. Długotrwałe przetrzymywanie takiego sprzętu w domu, czy w firmie, jest uciążliwe, ponieważ zabiera sporo miejsca. Gdzie w takim razie je zutylizować?

Recykling sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Bezpiecznym i efektywnym sposobem na utylizację elektroodpadów jest oddanie ich na skup. Punkty skupu i utylizacji sprzętów przyjmą zarówno małe, jak i wielkogabarytowe elektrośmieci. Chętnie przyjmują również elementy sprzętu komputerowego, które są bezpiecznie niszczone lub utylizowane np. procesory, pamięć RAM, czy płyty główne. Jest to niezwykle ważne dla ochrony środowiska, ponieważ stare i nieużywane urządzenia nie tylko zaśmiecają przyrodę, ale także wytwarzają szkodliwe substancje takie jak azbest, rtęć i kadź. Recykling tych urządzeń przyczynia się do zmniejszenia energii i surowców naturalnych potrzebnych do stworzenia nowych sprzętów. Ekspert ze Skupu Złomu Metali i Elektroniki mówi:

„Części elektroniki można wykorzystać ponownie lub przetopić je. To wtórne źródło miedzi, złota, srebra czy aluminium. Żeby ograniczyć ponowną produkcję niektórych elementów i zniwelować produkowane przy tym szkodliwe substancje, części wykorzystuje się wtórnie”.

Jak przebiega recykling zużytych sprzętów?

Wszystkie elektroodpady ze względu na swoją budową mogą zacząć wytwarzać szkodliwe i toksyczne substancje. Jest to niebezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa i profesjonalna rozbiórka urządzenia. Pod żadnym pozorem nie powinno się robić tego samodzielnie w domu. W skupie złomu elektronicznego zajmą się tym fachowcy. Kiedy nastąpi demontaż sprzętu, odpady trzeba podzielić na odpowiednie kategorie. Wszystkie niepotrzebne części wyrzuca się do właściwych kontenerów, a pozostałe są składowane, aby później można było je ponownie użyć lub przetopić.  

Materiał partnera