Montaż elektroniki

Co należy rozumieć pod pojęciem montażu kontraktowego?

Produkcja kontraktowa to prężnie rozwijająca się usługa na polskim rynku. W dużym uogólnieniu polega na montażu podzespołów na płytkach PCB. Można osiągnąć to poprzez lutowanie, a także przewlekanie końcówek przez dziurki (THT), wykorzystanie kleju i gorącego powietrza (SMT) czy zautomatyzowany obustronny montaż (SMD). Co jeszcze trzeba wiedzieć o montażu kontraktowym?

Czym jest branża EMS i co ma wspólnego z montażem kontraktowanym?

EMS (ang. Electronic Manufacturing Services) to przykład outsourcingu w zakresie czynności wykonywanych w związku z tworzeniem elektroniki. Producenci nowoczesnych sprzętów elektronicznych zamiast inwestować we własne linie produkcyjne, zlecają montaż podzespołów firmom, które stają się ich podwykonawcami. To często stosowany sposób w przypadku produkcji na niewielką skalę. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, które z pewnością przydadzą się podczas realizacji innych firmowych inwestycji. W Polsce ta usługa dopiero się rozwija. Dzięki nowej tendencji spada liczba zamówień, które są kierowane do azjatyckiego usługodawcy.

Montaż kontraktowy, który wykonuje się w ramach branży EMS, ma swoje zastosowanie w różnych dziedzinach, np. w budownictwie, motoryzacji, medycynie, transporcie czy informatyce. To dobra opcja szczególnie dla małych firm, które chcą się wybić na rynku z nowym, unikatowym produktem, a nie mają możliwości wdrożenia własnego procesu produkcyjnego.

Realizacja usługi związanej z montażem kontraktowym – jak wygląda?

Usługodawca, który przyjmuje zlecenie związane z montażem kontraktowym, ma za zadanie nie tylko dostarczyć zleceniobiorcy gotowy produkt, ale także:

  • wykonać projekt,
  • przygotować dokumentację technologiczną,
  • zakupić potrzebne podzespoły i płytki,
  • wdrożyć procedury testowania produktów na różnych etapach ich realizacji,
  • zrealizować cały proces związany z logistyką, pakowaniem, etykietowaniem, przechowywaniem, a także wysyłką.

Kompleksowość wymienionych usług zapewnia w Polsce firma “EMAG-SERWIS”, która w swojej pracy wykorzystuje nowoczesne technologie i linie montażowe, a także kilkanaście stanowisk przystosowanych do montażu przewlekanego. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze projektowania.

Montaż kontraktowy nie jest czymś, czego można się nauczyć w kilka miesięcy. Warto zaufać w tym przypadku doświadczonym firmom, które będą w stanie nie tylko zaprojektować produkt, ale także odpowiednio go przetestować i poddać procesom logistycznym. Niezwykle ważne w tym przypadku będzie także korzystanie z nowoczesnych technologii.

Materiał partnera