amortyzatory

Charakterystyka amortyzatorów przemysłowych

Amortyzatorami przemysłowymi nazywamy hydrauliczne elementy maszyn, które służą do wyhamowania mas znajdujących się w ruchu. Ich charakterystykę najlepiej omówić na konkretnym przykładzie, dlatego w naszym artykule przyjrzymy się popularnym amortyzatorom amerykańskiej marki ACE, w których stosowane są nowoczesne rozwiązania – dzięki nim amortyzatory cechuje wysoki zakres pochłanianej energii oraz wysoka trwałość. Są też łatwe w montażu i proste w obsłudze. Co warto o nich wiedzieć?

Co dają nam dobre amortyzatory przemysłowe?

Amortyzatory przemysłowe, inaczej tłumiki liniowe ACE, są przeznaczone do stosowania przede wszystkim w automatyce. Dają nam dużą wydajność, a dzięki solidnej konstrukcji także wysoką żywotność, także w trudnych warunkach. W ofercie możemy znaleźć amortyzatory, które wyhamują masę od kilku gram aż do ponad 100 ton – mówi nam przedstawiciel firmy API Automatyka-Pneumatyka-Informatyka z Bielska-Białej. Dzięki ich zastosowaniu możemy liczyć na wzrost produkcji, a także ciche i ekonomiczne maszyny.

Warto też dodać, że producent gwarantuje nam certyfikaty jakości, które wskazują, że amortyzatory przemysłowe (jak i inne oferowane produkty) są wykonane z materiałów najwyższej jakości, które jednocześnie są przyjazne dla środowiska. Firma ciągle optymalizuje swoje produkty, dzięki czemu urządzenia są coraz bardziej efektywne i oszczędzają energię.

Jak amortyzator przemysłowy zwiększa produkcję?

Zarówno w przeróżnych procesach produkcji, jak i w transporcie, cały czas mamy do czynienia z masami, które znajdują się w ruchu – ten ruch może być zmieniany, masy natomiast zatrzymywane. Zasada jest taka, że im wyższa jest prędkość produkcji, tym większe jest obciążenie maszyny ze względu na energię kinetyczną mas, które są w ruchu. Jeśli zależy nam na zwiększeniu produkcji, musimy dążyć do tego, by obciążenie (często zwielokrotnione) zostało obniżone. Optymalne rozwiązanie to wykorzystanie amortyzatorów przemysłowych, a nie na przykład stalowych sprężyn, ponieważ amortyzator wyhamowuje masę jednostajnie i liniowo. Siła hamowania jest wówczas najmniejsza. Zastosowanie sprężyny, czy gumowego zderzaka nie jest korzystne, ponieważ znacznie częściej w maszynach zdarzają się awarie, czy uszkodzenia mechaniczne, co podnosi nam koszty serwisowania. Maszyna pracuje też znacznie głośniej, a to niekorzystne dla pracowników. Wykorzystanie amortyzatora przemysłowego wysokiej jakości zapewnia nam bezpieczną i pewną produkcję, a maszynom większą wytrzymałość. Na koniec warto wspomnieć, że dzięki amortyzatorom przemysłowym koszty utrzymania maszyn są niższe.

Materiał partnera