Ceny instalacji fotowoltaicznych – ile na energię słoneczną wydamy w Polsce?

Czas na zmiany – grzmią eko aktywiści na całym świecie. Trudno zresztą się dziwić, każdego dnia zalewa nas wprost fala informacji o wyginięciu kolejnych gatunków zwierząt i roślin oraz realnych zagrożeniach dla naszej cywilizacji. Polityka energetyczna krajów wysoko rozwiniętych nastawiona jest na czerpanie korzyści z odnawialnych źródeł energii. W skali makro mogą być nimi małe elektrownie słoneczne, montowane w gospodarstwach domowych. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Sprawdźmy!

Ceny fotowoltaiki mocno różnią się w zależności od regionu Polski, jakości oraz pochodzenia podzespołów itd. Na potrzeby tego artykułu będziemy posługiwać się wartościami uśrednionymi. Jeśli jesteście zainteresowani jaki koszt instalacji fotowoltaicznej będzie dla waszego domostwa, polecamy odwiedzić serwis firmy Brewa. W kalkulacjach uwzględnia się wskaźniki indywidualne dla każdego gospodarstwa, jak roczne zapotrzebowanie na energię, ekspozycja na promienie słoneczne, rodzaj zabudowy itp.

Cena panelu fotowoltaicznego i inwertera

To największa część kosztów całej inwestycji. Ceny ogniw fotowoltaicznych to około 800 zł za sztukę. Zatem dla rodziny czteroosobowej, której roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną pokrywa 20 paneli fotowoltaicznych, koszt podstawowych podzespołów może wynieść około 16 000 zł. Warto zaznaczyć, to ile paneli fotowoltaicznych potrzeba dla danego domostwa określi najlepiej specjalistyczna firma, w oparciu o roczne zużycie energii przez domowników.

Niezbędnym elementem do prawidłowej pracy systemu fotowoltaicznego, który wyraźnie wpływa na cenę całości, jest tzw. inwerter. Średnio przyjdzie nam za niego zapłacić około 5 000 zł.

czy-fotowoltaika-sie-oplaca-rachunek-za-prad-1-1.png

Ceny konstrukcji

Zakupione panele fotowoltaiczne trzeba przecież gdzieś zamontować. Mimo prostej konstrukcji, stelaże mają swoją cenę. Ponieważ montaż wykonywany jest przez wyspecjalizowaną firmę, nie ma mowy o „samoróbkach” czyli stalowych konstrukcjach spawanych na własną rękę – żadna firma nie da nam wówczas gwarancji. Średni koszt konstrukcji dla 20 paneli fotowoltaicznych to od 3 000 do 5 000 zł. Można też uwzględnić ceny rozłączników i bezpieczników, co wyniesie około 400 zł. Masz pytania? Fotowoltaika z Brewa.pl, to sprawdzone i eko-logiczne rozwiązania

Ceny instalacji fotowoltaicznych – montaż

Profesjonalny montaż to niezwykle istotny aspekt inwestycji. Jest to specyficzna realizacja, niezawodność systemu fotowoltaicznego zależy od solidnej roboty ekipy montażowej. Za taką pracę przyjdzie nam zapłacić około 6 000 zł. Nie jest tanio, ale tej części projektu nie da się przeskoczyć.

czy-fotowoltaika-sie-oplaca-rachunek-za-prad-2.png

Podsumowanie – cena fotowoltaiki

Wiemy już jakie etapy inwestycji są związane ze średnimi cenami fotowoltaiki. Zbierając to w jedno, okazuje się, że za system fotowoltaiczny dla czteroosobowej rodziny musimy wyłożyć około 20 000 zł. Kiedy zwróci się taki wkład inwestycyjny? Szacuje się, że dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny może zwrócić się w czasie od 7 do 10 lat. Dla porównania – minimalna funkcjonalność takiej instalacji fotowoltaicznej to 25 lat.

Materiał partnera