Cechy dobrego sprzętu drukującego

Każdego dnia powstają ogromne ilości materiałów drukowanych: od wizytówek i etykiet przez książki i czasopisma po wielkoformatowe reklamy zewnętrzne. Zaspokojenie tak dużych potrzeb rynku wymaga niezawodnych i wydajnych rozwiązań. Czym cechuje się dobry sprzęt drukujący? Co oferują nowoczesne maszyny drukarskie? Zobaczmy na przykładzie maszyn do druku wielkoformatowego i etykiet.

Dobry sprzęt do druku wielkoformatowego

Druk wielkoformatowy kojarzy się głównie z reklamą zewnętrzną. Wykorzystuje się go do produkcji: bilbordów, siatek pokrywających budynki, plandek samochodowych, dekorowania witryn sklepowych czy wyklejania samochodów. Maszyny do druku wielkoformatowego muszą być przystosowane do obsługi tak szerokiej gamy  nośników informacji.

Wymagania rynku reklamowego rosną. Bardzo duży nacisk kładzie się na jakość druku, powtarzalność kolorystyczną, odporność na warunki pogodowe (jeżeli chodzi o reklamę zewnętrzną) oraz na ekologiczność atramentów używanych we wnętrzach.

Dobry sprzęt wielkoformatowy powinien charakteryzować się szybkością, wydajnością, doskonałą jakością druku, intuicyjnym oprogramowaniem. W dobie problemów z pracownikami i szybko rosnącymi kosztami pracy coraz większe znaczenie ma stabilność pracy urządzenia. Bezpieczeństwo daje dostęp do profesjonalnego serwisu. Idealnym urządzeniem do druku wielkoformatowego jest rolowy ploter EFI VUTEk 5r plus, w którym wykorzystano najnowsze energooszczędne utrwalanie, z nowoczesnymi przemysłowymi głowicami i autorskie oprogramowanie EFI Fiery, dzięki czemu maszyna wykorzystuje w pełni swoje możliwości – mówi specjalista z firmy Reprograf.

Do druku wielkoformatowego wykorzystuje się różne maszyny: od rolowych przez płaskie po hybrydowe, które wykorzystują różne technologie. Mamy więc w zależności od rodzaju atramentu i użytej technologii utrwalania:

  • plotery pigmentowe,
  • plotery solwentowe,
  • plotery UV (żarnikowe i LED),
  • plotery lateksowe.

Różnią się również rodzajem obsługiwanych podłoży drukarskich. Urządzenia płaskie obsługują głównie sztywne podłoża, rolowe miękkie materiały na roli, a na hybrydach można zamiennie drukować zarówno z roli na rolę, jak i na płytach.

Dobre maszyny do druku formatowego zapewniają trwały efekt, żywe i wiernie odwzorowane kolory oraz precyzję obrazu, a jednocześnie mają wysoką zdolność produkcyjną – umożliwiają stworzenie wielu wydruków w krótkim czasie, maksymalizując zyski zakładu poligraficznego.

Dobre maszyny do drukowania etykiet

Zapotrzebowanie rynku na etykiety znacznie się zmieniło w ostatnich latach. Klienci oczekują krótkich serii, chcą też mieć materiał gotowy od ręki. To oznacza, że w dziedzinie druku etykiet offset przestaje się sprawdzać – jest zbyt kosztowny i czasochłonny przy małych nakładach.

Dlatego stworzono cyfrowe maszyny do druku etykiet, które szybko nanoszą wybrany obraz na rolkę papieru lub folii etykietowej. W odróżnieniu od tradycyjnego sposobu drukowania etykiet nowoczesne maszyny nie wymagają tworzenia i naświetlania matryc, długiego nastawiania, nie wiążą się też ze stratami materiałowymi. Wystarczy wgrać plik cyfrowy z nośnika, np. pendrive’a – kolorowe etykiety w wybranej liczbie są drukowane od ręki.

To umożliwia nie tylko szybkie wprowadzenie produktu na rynek, ale też jego personalizację. W związku ze znacznie krótszym procesem koszty są niskie, a możliwości – nieograniczone. Natychmiastowy wydruk w wysokiej jakości i pełna elastyczność to cechy, dzięki którym maszyny do drukowania etykiet stają się coraz popularniejsze w zakładach poligraficznych.

Materiał partnera