Akustyczne testy głośników i słuchawek

Akustyczne testy głośników i słuchawek

Brak komfortu akustycznego związanego z głośnikami i słuchawkami bywa uciążliwy. Wiele osób nie lubi nieczystego dźwięku. Warto zatem dbać o jego jakość – szczególnie że jest on często decydujący na ważnych wydarzeniach i imprezach. Z pomocą przychodzi zastosowanie odpowiedniego oprogramowania, wzmacniaczy i interfejsów. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Akustyczne testy głośników i słuchawek – wybór oprogramowania

Kluczową rolę w testach odgrywa właściwe oprogramowanie. To jego zadaniem jest kompleksowe generowanie testowych sygnałów. W ten sposób są wykonywane pomiary, a wyniki wyświetlają się zgodnie z konfiguracją użytkownika. Wybór oprogramowania powinien więc być przemyślany – producenci oferują różne wydajne systemy.

Najbardziej zaawansowane oprogramowanie składa się zazwyczaj z kilku części. Są to sekwencje testowe, wirtualne mierniki i analizatory danych. Zadaniem tych drugich jest odwzorowanie standardowego sprzętu do pomiarów. Wyniki akustycznych testów głośników i słuchawek są zapisywane jako zautomatyzowane sekwencje testowe.

Warto wiedzieć, że nowoczesne oprogramowania oferują tworzenie nawet najbardziej zaawansowanych sekwencji. Mogą się one składać z kilkuset kroków, wśród których znajdują się pętle logiczne czy kalibracje.

Na rynku występują też uproszczone oprogramowania – na przykład bez generatora sygnału. Są one przeznaczone do analizy hałasu wytwarzanego przez badany produkt. Do głośników i słuchawek wykorzystuje się jednak najczęściej wspomnianą rozbudowaną wersję.

Akustyczne testy głośników i słuchawek – niezbędne wyposażenie hardware

Do wykonania kompleksowych testów elektroakustycznych głośników i słuchawek są niezbędne odpowiednie interfejsy audio i wzmacniacze. Takie w ofercie ma m.in. firma Systemy Pomiarowe z Krakowa, a do najpopularniejszych należą AmpConnect, AudioConnect oraz SCAmp. Warto wiedzieć, że ten ostatni jest jedynym na świecie wzmacniaczem przeznaczonym do testów audio.

Poszczególne interfejsy mają rozmaite funkcje i są w pełni zintegrowane z oprogramowaniem. Przeznaczone do pomiarów dźwięków, łączy się je wygodnie z komputerem za pomocą kabla USB. Znakomitym rozwiązaniem jest wspomniany wzmacniacz SCAmp, specjalnie zaprojektowany do testów elektroakustycznych. Wyróżnia go bardzo niski poziom zniekształceń (THD <0,025%) i niski poziom sygnału do szumu (>100 db).

Wybór odpowiedniego oprogramowania i hardware jest kluczowy podczas akustycznych testów głośników i słuchawek. Pamiętaj, by zaopatrzyć się w produkty tylko sprawdzonych producentów w odpowiednim sklepie.